Se skvělým nápadem přišli Václav Truksa, vedoucí tachovských šachových nadějí a Jaroslav Bruna, nový vedoucí plánských žáků.
V sobotu 20. prosince uspořádali v restauraci Pohoda ve Vítkově, kterou provozuje známý tachovský šachista Jirka Danko a kterému patří velký dík, historicky první zápas Tachov - Planá v kategorii mladších žáků.

„Inspiraci jsme načerpali z nedávného zápasu Sněženky a Machři v Mariánských Lázních,“ vysvětlili iniciátoři zápasu. Pětičlenná družstva Tachova a DDM Planá se utkala na pěti šachovnicích, kdy v partiích s tempem 20 minut na partii hrál postupně každý hráč se všemi hráči soupeře.

Při neúčasti sourozenců Fiklíkových v barvách Tachova se zápas stal jednoznačnou záležitostí plánských šachistů. Planá vyhrála 16,5:8,5, a to mohl výsledek být ještě markantnější, kdyby plánský Matěj Slavík v partii s tachovským Truksou reklamoval soupeřovo překročení času a kdyby Kristýna Zítková v partii se stejným Tachovanem ve hladce vyhrané pozici nepřekročila čas.

Nejlepšího výsledku bezpochyby dosáhla Blanka Brunová, která vyhrála všech pět partií a největší měrou se zasloužila o vítězství plánských šachistů.
Bodové zisky hráčů:

Planá: Brunová 5, Bruna 4, Zítková 3, Slavík 2,5, Kubát 2.
Tachov: Truksa 3,5, Eidelpes 2,5, Šesták 1,5, Hemer 1, Podschlan 0.

Souběžně se zápasem se konal i turnaj náhradníků. Bylo jich 13 a hráli turnaj švýcarským systémem na sedm kol. I zde jasně dominovala Planá, když nejlepší tachovský šachista Špaček obsadil sedmé místo. Se ziskem šesti bodů zvítězil Roman Miklas před Kateřinou Petříkovou, která měla o bod méně. Třetí skončil Jan Fára před Jiřím Kováříkem, Mohy Al Salehem a Janem Sýkorou.

Akce byla především díky Václavu Truksovi skvěle zajištěna. Po celou dobu turnaje měli účastníci k dispozici sladkosti a každý si odnesl domů i cenu. „Je to sice první ročník, ale předpokládám, že se z něj stane nová tradice,“ řekl nám Truksa.

„Mezi šachovými funkcionáři jsem v posledních měsících považován za nelítostného kritika, ale tuto akci považuji za vůbec nejzdařilejší šachové klání mládeže v Plzeňském kraji tohoto roku,“ zhodnotil derby za plánské šachisty Svatoslav Zítek.

SVATOSLAV ZÍTEK
JIŘÍ KOHOUT