Nejinak tomu bude v sobotu 18. srpna, kdy se uskuteční jubilejní 10. ročník mezinárodního přeshraničního půlmaratónu, který je organizován jako společný sportovní podnik svazku obcí Mikroregion Dobrohost a obcí Schönsee, Stadlern a Weiding (sdružených jako Verwaltungsgemeinschaft Schönsee). Hlavními organizátory jsou pak město Poběžovice a obec Stadlern.
Stejně jako v předchozích letech má podnik výraznou tachovskou stopu. Moderuje jej zkušený tachovský spíkr Josef Kožnar. „Ta spolupráce trvá už desátým rokem a já jsem za ní moc rád, protože v Poběžovicích panuje vždycky skvělá přátelská atmosféra a já si ji užívám,“ řekl Deníku moderátor.

Letošní ročník je pod záštitou a za osobní účasti bývalého výborného českého běžce Jana Pešavy, několikanásobného mistra ČR v běhu na 5000 a 10000 m a dosavadního držitele českých rekordů na 3000 m, 10000 m a v půlmaratónu.

Startuje se ve Stadlernu v 11 hodin dopoledne. Běžci budou dobíhat do cíle v Poběžovicích mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou. Časový limit pro doběh závodu jsou tři hodiny, což umožňuje účast i rekreačním běžcům z obou stran hranice. Závodníci se mohou dopravit na start po vlastní ose nebo jsou pro ně a jejich doprovod připraveny autobusy, které odjíždí z Domažlic z autobusového nádraží v 7:45 a z poběžovického náměstí v 8:15 hodin.

O úvodní koncert se postaral Oskar Petr s kapelou.
FOTOGALERIE: Struna ve znamení country legend

Trať vede úchvatnou přírodou bavorsko-českého příhraničí, v nenapodobitelném prostředí bývalé „železné opony“, přes „zelený“ hraniční přechod Schwarzach – Švarcava a nízkým sedlem Českého lesa v blízkosti pramene řeky Radbuzy do cíle v Poběžovicích.

Snahou pořadatelů je tímto závodem podpořit dlouholetou dobrou spolupráci obou regionů. Název „panevropský“ připomíná novodobé ideje sjednocené Evropy, jejímž duchovním otcem byl československý občan, filosof Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi (1894-1972), který prožil své dětství právě na poběžovickém zámku, před nímž symbolicky závod končí.
Závod je součástí běžeckého seriálu „Běžec Chodska“.

Celá akce nabízí i bohatý kulturní program, ať již na startu, kde vystoupí kapela Chodovanka, tak v cíli v Poběžovicích s hudební skupinou Vysoká tráva. Pro děti je navíc v Poběžovicích již od 10 hodin připraveno sportovní klání v různých atletických disciplínách přímo na náměstí a tvořivá dílna na nádvoří u informačního centra.

Běžci mohou zasílat přihlášky až do pátku nebo se stačí přihlásit přímo na startu ve Stadlernu při prezentaci. Podrobné informace jsou uveřejněny na webových stránkách www.dobrohost.cz.
Pořadatelé se těší na setkání se všemi, kteří přijdou nebo přijedou povzbudit závodníky na trať a do cíle v Poběžovicích. Pořadatelé rovněž srdečně zvou také nejen běžce z Tachovska, ale také diváky z tachovského okresu, kterých i loni byla v Poběžovicích celá řada.

Ilustrační foto
Hasiči pořádají zápas na počest kolegy a kamaráda