Tachov – Nad pečlivě upravené šachovnice v klubovně Sportovní haly v Tachově usedli žáci a žákyně plzeňského a tachovského klubu šachistů, aby změřili své síly a schopnosti se svými vrstevníky. K Vánočnímu turnaji, jak zní oficiální název tohoto každoročního sportovního klání, se dostavilo osm dětí z Plzně, Plané, Tachova a jeho okolí a nad jejich výkony se tajil dech. Téměř všechny šachové oddíly mají své mládežnické kroužky, kde jsou děti vedeny k lásce k tomuto sportu a mohou si nejen dobře zahrát mezi sebou a také s dospělými, ale sbírat i nezbytné zkušenosti v této královské hře.

Z mládežnického šachového turnaje.

„Vánoční turnaj pořádáme každý rok,“ potvrzuje tato slova jeden z nadšenců Šachového klubu Tachov, hlavní organizátor turnaje, Aleš Jakl. „Dnes tady máme děti ze dvou šachistických oddílů a máme z nich radost. Přišlo jich osm, nejmladšímu je šest let, nejstaršímu dvanáct. Hrací systém jsme upravili na sedm partií, kde hraje každý s každým. Hodnotí se dvě kategorie, v prvním a druhém stupni, kde se soutěží o první až třetí místo. Za šachovnici usedne samozřejmě každý, kdo přišel. Děvčata i chlapci dohromady, neděláme žádné výjimky. Děvčat je tady víc než kluků, ale tak už to většinou bývá. Za své výkony dostanou poháry a ceny. Jde o malý turnaj, žádnou vyšší soutěž. Je to taková příprava na příští dny, kdy budeme hostit krajský přebor družstev starších žáků. Bude to velká akce, počítáme s účastí zhruba tak šedesáti mladých šachistů z celého kraje.“

Mezi mladými šachovými nadšenci byl tentokrát i Davídek Kratochvíl. Je nevidomý, ale to při hře není vůbec znát. Má speciálně upravenou slepeckou šachovnici a v uších sluchátka, kde jsou mu dávány informace o zbývajícím čase pro příslušný tah. A že hrál nadmíru dobře, to jasně dokázal při konečném hodnocení. Jak potvrdil ředitel turnaje, pomalu ještě ani nezačal hrát a už měl první bod.

Z mládežnického šachového turnaje.

V celkovém hodnocení skončil David druhý, před Janem Váňou, z mateřského oddílu. O něco lepší byl jen plzeňský borec Vít Vilímek, ale dělil je pouze minimální rozdíl bodů. O další místa se podělila děvčata, z nichž nelepší byla Michaela Marešová z plzeňského klubu. Ta skončila těsně před Barborou Novákovou z tachovského šachového klubu a svou kolegyní, Denisou Marešovou. Další místa v pořadí obsadila Barbora Šimánková a Dominika Hálová, obě ze Šachového klubu Tachov.

Vánoční turnaj šachového mládí se opět nesl ve znamení sváteční pohody. Všichni přítomní pánové, Jakl starší i jeho syn Aleš, Danko, Truksa, ale i ostatní organizátoři, kteří své životní vášni obětují každou minutu svého volného času a neváhají věnovat ho dětem, se postarali o to, aby vše klaplo na jedničku. A to se zdařilo, měrou vrchovatou. Nadšení a radost dětí ze svých výsledků, poháry a ceny, o které nebyla nouze, hovořily za své. Za pár dnů je čeká další turnaj, na který se právě teď důkladně a po všech stránkách připravily.

Oldřich Voráček