V únoru jí bude teprve šestnáct a už přes čtyři roky závodí v motoristických disciplínách, které jsou určeny spíše pro otrlé chlapáky než pro křehké teenagerky.

„Kdepak hrát si jako malá s panenkama! Vždycky se mi líbila více auta, jezdila jsem se s tátou dívat na závody a hned jak to šlo, tak jsem chtěla taky závodit,“ směje se pohledná dívka.

Její přání se vyplnilo, když jí bylo jedenáct let a ve vyrámovaném autě s přilbou na hlavě se bez bázně a hany vydala měřit síly se silnou konkurencí v rámci domažlického hobbyrallycrossového serálu Chodský čakan.

Od té doby už dokázala vyválčit v nelítostných bitvách plechových ořů na rozblácených kolbištích bezmála padesátku pohárů.

A nemá stále dost, protože ona i celý tachovský rodinný Jájacrossteam (JCTT) dobře ví, že zářivou budoucnost v motorsportu má ještě spoustu let před sebou.

Vždyť benzínové geny podědila po otci Josefu Míkovi, který si od mládí nedovede volný čas představit jinak než v kombinéze na trati nebo v montérkách v autodílně.

Ilustrační foto.
V Boru upraví zeleň,v plánu je i oprava mostu

Stejně jako studentka Jája.

„Závodění mi nijak do učení nezasahuje. Školu i závody stíhám úplně normálně. O víkendu mám závodní dny a přes týden se věnuji učení,“ svěřila se jednomu motoristickému webu. Popularita mladé šikovné jezdkyně totiž s sebou samozřejmě nese i čím dál tím větší zájem médií.

A jak Jája, což je její přezdívka z křestního jména Jana, zvládla za volantem loňskou sezonu, ve které kvůli technickým potížím vystřídal novou Škodu Felicia návrat do kokpitu staršího osvědčeného Favoritu?

„Loňská sezona nebyla až tak skvělá po technické stránce. Zhruba v její polovině nás začal zlobit motor na ´Felišce´, a tak zbytek odmakal ´Favoušek´ .,Ale v hobbyrallycrossu v Sedlčanské kotlině jsem vybojovala celkově krásné druhé místo, a to je paráda! Na domažlické trati v seriálu Chodský čakan na mne v celkovém pořadí zbyla bramborová medaile za čtvrté místo, ale z třiadvaceti jezdců v kategorii to byla ´brambora´ opravdu zasloužená. Jak na počet celkově startujících, tak na opravdu silnou konkurenci,“ stručně zrekapitulovala tachovská pilotka.

Nejen závody živ je člověk, a proto klan Míků i s týmovými spolupracovníky znovu využil pozvánky prezentovat JCTT na prestižní pražské motoristické výstavě Racing Expo 2019. „Tam jsme mohli ukázat nejen nové auto, které zakoupila moje největší sponzorka mamka Jana Míková na závody v nové sezoně 2020, ale i letošní bojovou ´Felišku´,“ prozradila Jája.

Takže s výjimkou pár exhibičních závodů na konci loňského roku, jakým je například silvestrovský sedlčanský rallycross, je denním chlebem Josefa, Jáji a dalších mechaniků stavba a příprava nové techniky. S tím souvisí i plány na sezonu 2020.

„Chceme dokončit stavbu nového vozu a startovat s ním na prestižnějších závodech. Také se pravidelně účastnit zavodů RXcup a chceme být nadále věrní Domažlicím v Chodském Čakanu. A třeba zkusit i nějaký závod v autokrosu. Všechno se bude samozřejmě odvíjet od našich finančních možností. Tak, sponzoři, rychle do fronty a hlaste se u mě,“ se smíchem prozradila svojí nejbližší budoucnost velká česká rallycrossová naděje.

První letošní start absolvuje 25. ledna s favoritem v Rožmitále pod Třemšínem.

Tři králové přáli v Kladrubech
Tři králové přáli v Kladrubech