Čtyřicátým místem tehdy patnáctiletý mladíček příliš neoslnil. A přesto hned díky svému potenciálu zamířil stříbrský jezdec do republikové první ligy… Pojďte si s námi zavzpomínat, co například napsal Tachovský deník přesně před dvaceti lety na okresní sportovní straně o jeho vstupu mezi elitu. Nasedněte do našeho stroje času a přeneste se do 24. května roku 2000. Je vám tedy o dvacet let méně a okresní tištěné periodikum na tehdy ještě standardně pouze černobílé okresní sportovní stránce přináší článek o velkém kroku nejen regionální cyklistické naděje.

Zdeněk Štybar vstupuje mezi elitu

Cyklokros / Patnáctiletý talent ze Stříbra bude letošní sezonu jezdit za CK Stock Plzeň

Zdeněk Štybar před dvaceti lety.Zdroj: Foto: archiv Deníku.

Stříbro – Do loňského léta sbíral Zdeněk Štybar ze Stříbra vavříny snad na každém bikrosovém závodu, kterého se zúčastnil. Čas však plyne neúprosným tempem, a když letos patnáctiletý Zdeněk bikrosovému kolu odrostl, vyvstala otázka, co bude dál.

Ema Hostašová z Plzně se narodila 29. dubna ve 2:55 hodin mamince Tereze a tatínkovi Honzovi. Po příchodu na svět v plzeňské FN na Lochotíně vážila jejich dcerka 2990 gramů a měřila 
49 centimetrů.
FOTO: Právě jsme se narodili

Jeho otec rozhodně nechtěl nechat vyprchat synův nevšední talent, proto Zdeněk přesedlal na sport, v němž slávu naší republiky na světových kolbištích budovali takoví borci jako Šimůnek či Camrda. „Z bikrosu Zdeněk získal velmi dobrou techniku, kterou při silniční cyklistice příliš nevyužije. Proto si myslím, že cyklokros či horská kola jsou pro něj ideální,“ vysvětluje rozhodnutí Zdeněk Štybar starší. Loňská sezona byla spíše na rozkoukanou, letos se však stříbrskému závodníkovi naskytla šance, o které mohl dřív jen snít. Cyklokrosovou sezonu odjezdí za CK Stock Plzeň, kde převezme uvolněné místo po juniorském mistru světa z roku 1993 Kamilu Ausbuherovi. „Ten by měl odejít do jiné stáje. Proto se našemu mladému naskytla taková příležitost,“ září spokojeností otec Štybar.

Zdeněk má v Plzni vynikající podmínky pro profesionální přípravu, všechny podzimní závody navíc odjezdí na kolech Kamila Ausbuhera. Přípravě obětuje vše, většinu času tráví v sedle bicyklu. Trénovat jezdí na dráhu do Plzně, Prahy, o víkendu je většinou na závodech. Na nic dalšího příliš prostoru nezbývá. „Bohužel je to podobné se školou. Jsme velice rádi, že nám v tomto směru vychází vedení a třídní učitelka z Gymnázia a obchodní akademie ve Stříbře vstříc a uvolňuje Zdeňka z vyučování,“ děkuje otec.

Na rekultivovaný svah bylo vysazeno šest set růží.
Svah ozdobí šest stovek růží

Zdeněk Štybar starší je na svého syna patřičně hrdý a zajišťuje mu ty nejideálnější podmínky na přípravu. V červenci do Čech zavítá známý trenér italského Lugana Vojtěch Červínek, pod jehož vedením se bude Zdeněk Štybar připravovat. A jaké jsou plány mladého jezdce? „Letos bych se chtěl umístit ve své kategorii do třetího místa na Mistrovství republiky. Příští rok ho chci vyhrát a potom se pokusím realizovat můj sen. Skončit jednou na Mistrovství světa do pátého místa.“