Na tradiční šachový festival se vypravili tachovští šachisté do Pardubic. Letošní, už 17. ročník Festivalu šachu, her a bridže byl opět nejmasovějším, ale také nejkvalitnějším setkáním šachistů ze všech kontinentů.

V hlavním turnaji učinkovalo 1704 hráčů ze 47. zemí, z toho 219 žen. Klání se zúčastnilo 56 mezinárodních velmistrů a čtyři mezinárodní velmistryně a 101 mezinárodních mistrů a mistryň. V hlavním Velmistrovském turnaji startovalo 429 šachistů a mezi nimi také i nejlepší šachista z Tachovska Jan Turner s ELO 2366, nasazený jako 155. průměr hodnocení ELO TOP 100 hráčů je 2496. V druhém výkonnostním turnaji B – Jihlavana Open startovalo 472 šachistů z 31 zemí. I tento turnaj byl pěkně ´nadupaný´, průměr ELO TOP 100 hráčů je 2190. Tachované tam měli dvě zastoupení. Stanislava Galíčka nasazeného jako č. 29 (ELO 2202) a Jiřího Sedláčka (ELO 2094) nasazeného jako č. 156. Ten zároveń patří mezi nejčastější účastníky těchto turnajů, od svých žákovských let nevynechal v řadě už dvanáct turnajů a patří mezi nejvěrnější účastníky a v Klubu Top 12 požívá určité výhody.

V hlavním turnaji při neúčasti nejlepšího šachisty mezinárodního velmistra Davida Navary (momentálně 56. místo na světě) potvrdili roli favoritů další čeští mezinárodní velmistři Vlastimil Babula a Viktor Láznička. Oba získali shodně 7,5 bodu, přičemž o prvenství Babuly rozhodlo pomocné hodnocení. Jan Turner získal pět bodů a umístěním obhájil své nasazení.

V B turnaji Tachované Stanislav Galíček i Jiří Sedláček získali shodně po pěti bodech. Oba nastoupili do turnaje rovnýma nohama ze zkouškového období bez jakékoliv přípravy. Úvod klání rozhodně nepatřil zejména Standovi Galíčkovi, ten se rozehrál až v závěru náročného devítikolového turnaje. Naopak, Jiří Sedláček (nyní Sokol Plzeň-letná) výborně začal (2,5 bodu ze tří), ale doplatil na nepříznivé rozlosování a v závěru zbytečně ztratil.

Zajímavosti je, že všichni tři hráči sehráli každou z devíti partií s šachisty z jiných zemí, jen jednou se setkali s Čechem a od šachistů ze zemí bývalého Sovětského svazu přes Itálii, Německo, Skandinávii až po Kanadu měli za soupeře cizince.