To byla blýskavá žeň, až oči přecházely. Celkem sedm medailí si přivezli ze svého prvního listopadového startu mladí reprezentanti Plaveckého klubu PKTA Tachov. Vylovili je z vody plaveckého bazénu v Mariánských Lázních při závodech Zpívající fontána.

„Na skvěle organizovaném závodě naše děti vybojovaly nejen těch sedm cenných kovů, ale vytvořily si také spoustu nových osobních rekordů,“ netajila se spokojeností jedna z členek trenérského štábu tachovského oddílu Lenka Katonová.

Dvě medaile si vyplavali Stela Kořínková. Denisa Katonová a Matěj Flaks, jednu přidala Lukrecie Janeček. Společně s nimi ještě z tachovských nadějí na startovní bloky vystoupili Eliška Křehlíková, Jan Barth, Ondřej Šmejkal a David Kratochvíl.

„V Mariánkách už používají pro měření času při závodě takzvanou omega časomíru. Je automatická s dotykovou deskou, což urychluje chod závodů a vyhodnocení výsledků. Také se samozřejmě dobře dokazují případné reklamace a podobně. Výsledkem je velmi rychlý a nekomplikovaný spád celého závodu, což my, trenéři i závodící, velmi oceňujeme,“ dodala koučka.

Mladí plavci PKTA tak aktuálně zúročují letní přípravu se soustředěním v jihočeských Volarech.

„Zúčastnilo se ho jedenadvacet dětí a vrátily se z něj ve vynikající kondici. Teď ji pravidelně pilují čtyřikrát týdně v našem domácím tachovském bazénu,“ libuje si Lenka Katonová.

Prvním závodem, kde dokázali mladí Tachované předvést v plné parádě, co jim letní dril přinesl, byl pro starší žáky mítink v bazénu pražského Motorletu.

„Zaplavané časy bratrů Honzy a Tomáše Barthových, Denisy Katonové, Lukrecie Janeček a Matěje Flakse jsem porovnával s tréninkovým plánem. No a byla z toho pro ně osobní maxima do statistiky Českého svazu plaveckých sportů, které jsou velmi cenné pro další soutěže,“ prozrazuje další z tachovských trenérů Petr Orság.

To samé o týden později absolvovali mladší žákyně Stela Kořínková, Kristýna Mašková a Markéta Pakostová a stopky i v tomto případě ukázaly plno nových osobních rekordů.

„Na závody do Sokolova, konkrétně na Sokolovského kapříka jezdí naše děti každoročně moc rády. Jsou to závody právě orientované hlavně na mladší žáky. Pokaždé se tam setkáváme s velkým citem pro dětskou duši, s bezvadným přístupem a krásnými cenami pro vítěze,“ dodává opět Katonová.

Jeden z největších talentů tachovského plavání, handicapovaný (nevidomý) plavec David Kratochvíl, v tu dobu reprezentoval Česko na Mistrovství Slovenské republiky v para plavání.

„V sedmi náročných závodech podal fenomenální výkony. Zaplavanými časy potvrdil skvělou formu, připravenost a ambice, které k závodění jistě patří,“ pomyslně smeká jeho trenérka.

Kratochvíl totiž získal medailová umístění ve všech absolvovaných závodech v bratislavské ´padesátce´ ve věkové kategorii Open, což znamená bez věkového omezení. A to je pro dvanáctiletého plavce výborné vysvědčení.

A co čeká tachovské ´delfínky´ v nejbližší době?

„Trénink aktuálně směřujeme na krajské závody, které mladší žáky čekají v Plzni na Radbuze a starší také v krajském městě v bazénu na Slovanech. Z těch se mohou kvalifikovat ne umístěním, ale zaplavanými časy na republikovou soutěž konanou na začátku prosince. Držíme tady všem našim dětem palce a také děkujeme rodičům, městu Tachov a Plzeňskému kraji za podporu. Samozřejmě i takto veřejně chceme pogratulovat všem našim závodním plavcům a poděkovat jim za skvělou reprezentaci tachovského klubu,“ uzavírá za celý trenérský štáb Lenka Katonová.