Mistrovství Evropy od 19. do 26. května v maďarském lázeňském městě Tiszakécske přineslo obrovský úspěch tuzemskému silovému trojboji. Na svém kontě ho má Jana Kaas z klubu SK Ironbulls Domažlice, která na šampionátu vyhrála vše, co se dalo a k tomu přidala čtyři nové světové rekordy!

Reprezentantka českého národního týmu FČST (Federace českého silového trojboje) odcestovala na evropský šampionát v doprovodu svého manžela a trenéra, osminásobného mistra České republiky v silovém trojboji Tomáše Kaase, již o den dříve. „Chtěla jsem po dlouhé cestě stihnout dostatečně zregenerovat svaly v místních termálních lázních,“ prozrazuje motiv.

„Při odjezdu z Česka mi ukazovala váha tělesnou hmotnost rovných 92 kg, tudíž do plánované kategorie žen do 90 kg open jsem musela ještě minimálně dvě kila stáhnout. To se bez problémů díky odvodnění organismu povedlo a při předzávodním vážení jsem dosáhla 88,7 kg,“ doplňuje další podrobnosti domažlická závodnice.

Kategorie žen přišla na řadu hned v úvodu šampionátu a jak je v silovém trojboji zvykem, jako první byl na řadě dřep, poté benchpress a nakonec mrtvý tah.

„Dřep Jana otevřela lehkým pokusem na 220 kilech, druhým zvládla 240 kg v novém světovém rekordu, aby vše završila třetím pokusem, na který jsem nahlásil rovných čtvrt tuny, tedy 250 kg. To by znamenalo další posunutí svěťáku,“ popisuje začátek závodů manžel Tomáš.

Z nejlepších světových pokusů 240 a 250 kg se Jana Kaas radovala již na loňském Mistrovství Evropy ve francouzském Nancy, kde si ale při druhé disciplině benchpressu nešťastně zlomila ruku a světové rekordy kvůli nedokončení trojboje nemohly být uznány.

V Maďarsku to také úplně nevyšlo. „Na třetí pokus s 250 kg jsem kvůli výpadku předchozího závodníka musela nastoupit předčasně a tím s nedostatečnou časovou rezervou. Ztratila jsem rovnováhu při nabrání činky, a tak se rekordní váha zapsat nepovedla,“ smutní Jana Kaas.

Tomáš Kaas ale hned vytahuje optimističtější údaje. „V benchpressu Jana potvrdila své kvality a v prvním pokusu zvedla 90, ve druhém 100 a ve třetím rovných 110 kg stále s rezervou. 110 kg znamenalo opět nový světový rekord. No a poslední mrtvý tah, je královskou disciplinou Jany, a tak nebylo pochyb, že i zde se bude pokoušet posunout hranici světového rekordu,“ uvedl její trenér a partner.

V samostatné disciplině mrtvého tahu již Jana Kaas světové rekordy překonala dvakrát na konci loňského roku. Poprvé na listopadovém mistrovství republiky v mrtvém tahu, kde se jí povedlo zvednout 240 kg, a podruhé na mezinárodní soutěži International Winter Cup začátkem prosince. Tam ´svěťák´ navýšila na 245 kg.

„Při závodění pouze v jedné disciplíně je však mnohem snazší zvednout v mrtvém tahu velkou váhu, protože v trojboji je závodník již dost znavený po předchozích dvou disciplínách. Proto jsou také světové rekordy v mrtvém tahu v celém trojboji většinou mnohem nižší. Jana však předvedla svoji sílu i v závěrečné zkoušce výkonnosti a po snadných 210 kg v prvním pokusu, předvedla 230 kg druhým a třetím zopakovala 240 kg z loňska a zapsala tak nový světový rekord i zde. Celkový součet 590 kg je taktéž novým světovým rekordem žen do 90 kg a zároveň absolutně nejvyšším ženským výkonem české trojbojařky v historii tohoto sportu,“ spokojeně konstatoval Tomáš Kaas.

Uvedený výkon vynesl jeho svěřenkyni nejen absolutní vítězství v kategorii žen, ale i titul Champion of Champions Europe, neboli v přepočtu na body titul absolutně nejlepšího závodníka celého mistrovství napříč všemi kategoriemi, muže nevyjímaje.

„Teď už mne čeká jenom krátký odpočinek, protože delšího jsem si díky loňské zlomenině ruky užila až až. A poté již začne plná příprava na říjnové mistrovství světa. To se letos konečně zase koná na starém kontinentě, konkrétně na Slovensku. Je to pro mne velká příležitost střetnout se s absolutní světovou špičkou relativně blízko, protože třeba světový šampionát v roce 2020 proběhne až na druhém konci světa v Kanadě,“ těší se úspěšná silová trojbojařka.

A s jakým cílem bude vyrážet Jana Kaas do dalších bojů? „Chci jako první česká závodnice prolomit hranici 600 kg v trojboji,“ má jasno a není důvod nevěřit tomu, že se jí to brzy podaří.