A nejen jim. Výkonnostní i hobby běžkaři musí za sněhem vyrážet za hranice nebo do výše položených destinací v tuzemsku.

Nad nedostatkem sněhové pokrývky, momentálně absence jakékoliv bílé nadílky, bědují i organizátoři několika lyžařských akcích na Tachovsku, ale i v nedalekém Karlovarském kraji. Běžkaři by rádi startovali na Přimdě, Okolo mariánskolázeňských pramenů a v poslední době i na Večerním běhu v areálu Silberhütte, který se nachází na hřebenu bavorské části Šumavy v okrese Tirschenreuth. Pod dominantním vrcholem Havran (894 m.n.m.) by se mělo závodit již ve středu 15. ledna, kdy je naplánován start Večerního běhu. Pořadatelem je lyžařský oddíl USK CS Plzeň a závodit se má na osvětleném okruhu, protože první startovní výstřel je zvolen na 18. hodinu.

Klubové i individuální přihlášky je možné zasílat do 14. ledna do 20 hodin na email: petr.pesta@kkplzen.cz

Kromě tradičních údajů závodníka, roku narození a oddílu je třeba uvést i email a telefonní číslo na vedoucího družstva, kam bude eventuálně ohlášeno odvolání závodu.

Přihláška na místě je možná pouze do 17. hodin, aby se zanesla do systému čipové časomíry.

V případě konání závodů se bude bojovat na pěti distancích. Ti nejmladší si zazávodí na jednom kilometru. Mladší žactvo čeká dvojnásobek. Starší žactvo a mladší dorost by se musel popasovat se čtyřkilometrovou tratí. Starší dorost a ženy čeká šest kilometrů a „desítku“ pojedou muži a junioři.

Vše se může změnit v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách. Momentálně je možno lyžovat pouze na dvoukilometrovém okruhu, kde je upraven úsek dlouhý pouze jeden kilometr.

Webkamery ukazují, že pár nadšenců vyrazilo do stopy a brouzdá na kratičkém úseku se sněhem. Pro aktuální informace je třeba kontaktovat Petra Peštu nebo je možno sledovat stránku www.slz-silberhuette.org.

Otázkou je i realizace plánovaného závodu Okolo mariánskolázeňských pramenů. Členové lyžařského oddílu SKI Nordic Mariánské Lázně v blízkosti golfového hřiště obvykle organizují jeden závod volnou technikou, druhý klasickou technikou. Veřejný závod v běhu na lyžích pro turisty, rekreační běžce a výkonnostní běžce je letos naplánován na nadcházející víkend. Podmínky zatím ale vůbec nepřejí a konečný verdikt o konání či nekonání závodu padne až v průběhu týdne.

Lyžařská akce na Přimdě, kde se závodí klasickou technikou, se plánuje vždy až podle aktuální sněhové situace a momentálně nemá stanovený pevný termín. Každopádně lyžaři jsou k sobě féroví a vždy si dají včas vědět, že se soutěž uskuteční. Je to vidět i na tom, že na louku k Přimdě často dorážejí i závodníci z Chodska.

Společným přáním všech organizátorů závodů i rekreačních lyžařů je vymrzlá běžecká stopa s dostatkem sněhu a zářící slunce na blankytně modré obloze. Prostě taková ta lyžařská idylka, které se zatím nedočkali. Zlepší se situace? To ukáží následující dny. Zima ještě nekončí a jistě se naplno přihlásí o své slovo.

Spolupráce mezi lyžařskými oddíly v Plzeňském kraji probíhá na velice slušné úrovni, takže milovníci pohybu na úzkých prkýnkách z Tachovska rádi zavítají i na Domažlicko, kde se koná několik tradičních akcí. I když slovíčko koná, je třeba v tomto období používat velmi obezřetně, protože vše závisí na sněhových podmínkách.

Když se situace zlepší, uskuteční se v neděli 19. ledna turistický přechod z Capartic na Gibacht a o týden později obvyklý závodní dvojboj v Caparticích. Chodská třicítka jako nejstarší běžecký lyžařský závod klasickou technikou a o den později Výhledská 15 jako Memoriál Bohumila Váchala.