Ve Stříbře v hale na Palacké se uskutečnil druhý turnaj letošní sezony, kde se rozdělovaly body do stříbrské squashové Champions Race. Na dvou kurtech sportovní haly Baníku změřilo síly dvacet hráčů. Byli mezi nimi nejen domácí suashoví nadšenci, ale také hráči z Plzně či Plané a vůbec poprvé si do Stříbra našla cestu i početná skupina zástupců Tachova.

Všichni byli rozděleni do čtyř základních skupin, ve kterých bojovalo vždy pět hráčů každý s každým o dvě postupové příčky do play-off. Na hráče na 3., 4. a 5. místech zbyly boje o celkové 9. až 20. místo. V každé ze základních skupin potvrdili role favoritů nejvýše nasazení hráči. Patrik Dobrý, Martin Zeman, Jan Bláha i Miloš Kačer své skupiny suverénně vyhráli, o druhá postupová místa se ale strhly většinou vyrovnané bitvy.

Ve skupině A si Petr Kocek zajistil postup na úkor Luďka Bednáře, v béčku svedli bitvu o postup Martin Kirikovič s Alešem Tolarem a v nervózní koncovce třetího setu se z vítězství 13:11 radoval Kirinovič. Ve skupině C si rovněž až v rozhodujícím setu poradil David Bernklau se Zdeňkem Horáčkem a podobně tomu bylo i v déčku, kde Petr Janota musel pracně otáčet zápas s Bohumírem Kráčmarem. Společně s muži bojovaly ve skupinách i tři ženy. V každém setu měly podle regulí turnaje náskok 5:0 a řada mužských soupeřů se při jeho dohánění pořádně zapotila.

Ženy sice nakonec skončily ve skupinách na posledních příčkách, předvedly ale výkony, za které si rozhodně zaslouží uznání. Vyřazovací boje o nejvyšší příčky se začaly odehrávat podle papírových předpokladů. David Bernklau ve čtvrtfinále nestačil na Martina Zemana, Petr Kocek na Miloše Kačera ani Martin Kirinovič na Patrika Dobrého. Štikou play-off se ukázal Plzeňan Petr Janota. Nováček na stříbrských turnajích se postaral o největší překvapení čtvrtfinále na úkor do té doby suverénního Jana Bláhy. V koncovce třetího setu nebývale vyrovnaného utkání se oba soupeři ocitli jediný míček od vítězství, Janota se ale v klíčových okamžicích nebál riskovat a nakonec dokázal strhnout vítězství na svou stranu. Podobnou bitvu pak o chvíli později zopakoval i v semifinále proti dalšímu favoritovi Martinu Zemanovi. Na rozdíl od vzájemného zápasu obou soupeřů v základní skupině tentokrát dlouho tahal za delší konec Janota. Vyhrál snadno první set 11:3. Ve druhém zvítězil Zeman 11:9, ale třetí set došel až do zkrácené hry a Janota měl mečbol. Promarnil ho a dříč Martin Zeman zápas ke své obrovské radosti dotáhl do vítězného konce.

Petr Janota se stal smutným hrdinou celého turnaje. Zcela vyčerpán dvěma předchozími bitvami se v zápase o třetí místo proti Miloši Kačerovi potýkal s křečemi. I když vedl 1:0 na sety, musel souboj o bronz nakonec vzdát. Finále bylo jednoznačnou záležitostí. Na to, aby Martin Zeman mohl největší suveréna turnaje a jednoho z nejlepších squashistů v kraji Plzeňana Patrika Dobrého trochu více potrápit, ztratil zřejmě až příliš mnoho sil ve vyčerpávajícím semifinále. Patrik navíc opět předváděl skvělý squash se spoustou přesných úderů a minimem chyb. Bez ztráty jediného setu se stal po zásluze vítězem i druhého turnaje letošní stříbrské sezony a se ziskem plného počtu 80 bodů vede i průběžné pořadí Champions Race. Druhé místo na letošním žebříčku patří Martinu Zemanovi (64 body), bronzovou příčku drží Jan Bláha (50 bodů).

Sezona je však stále teprve na úplném začátku a mnohé se může změnit už po příštím turnaji, který je naplánován na závěr listopadu.

Výsledky:Skupina A: 1. Dobrý, 2. Kocek, 3. Bednář, 4. Veselý, 5. Macek. Skupina B: 1. Kačer, 2. Kirinovič, 3. Tolar, 4. Budek, 5. Šmídová. Skupina C: 1. Bláha, 2. Bernklau, 3. Horáček, 4. Tarantík, 5. Švarcová. Skupina D: 1. Zeman, 2. Janota, 3. Kráčmar, 5. Pipta, 5. Sodomková.

Čtvrtfinále: Dobrý–Kirinovič 2:0 (11:7,11:4); Kačer–Kocek 2:0 (11:7,11:6); Zeman–Bernklau 2:0 (11:4,11:4); Bláha–Janota 1:2 (11:5,8:11,10:12). Semifinále: Dobrý – Kačer 2:0 (11:3,11:3); Zeman – Janota 2:1(3:11,11:9,12:10). O 3. místo: Kačer – Janota 2:1 (9:11,2:2 skreč. Janoty). Finále: Dobrý – Zeman 2:0 (11:6,11:5).

Foto celku najdete zde >>>