Celodenní akce začne ráno tréninky, z nichž pouze 40 nejrychlejších postoupí do samotných závodních jízd. Ty zahájí od 11:45 hodin první rozjížďka žen. Zbytek hlavního menu čeká na fanoušky po přestávce. Od 13:00 hodin program otevře třída MX2. Po ní nastoupí veteráni a nakonec ve 14:15 elitní kategorie MX1. Všechny třídy absolvují dvě jízdy.

Pořadatelé z AMK Stříbro hlásí maximální možnou připravenost závodu, který přichází téměř přesně po 70 letech od prvního motokrosu na Terénu sv. Petra a vůbec v celém Československu (18. července 1948).
Veškeré práce komplikovalo nekonečné vedro a sucho. Velká trať je srovnána a nakypřena, jako poslední se bude tradičně hladit „stříbrská bestie“ – legendární skok přes silnici.

Jezdci si budou muset poradit s řadou tradičních skoků, rychlých úseků a náročných zatáček, ale také s novinkou. Protentokrát odpadá celá závěrečná pasáž za startem a pod náhorní rovinou, do cíle závodníky přivede po bývalém televizním skoku ostrá levá zákruta kolem věže. Při loňském testování se ukázalo, že je to varianta atraktivní a s možností útoku na posledních metrech jízdy.

Stejně jako loni hostí Stříbro klíčový předposlední podnik seriálu. V roce 2017 se prosadili lídři jednotlivých kubatur, takže jsme viděli definitivní rozhodnutí o čtyřech mistrovských titulech. Letos jsou bodové rozestupy o něco menší, přesto jsou jasně patrní kandidáti na prvenství:

Ženy: Steffi Laier a Kristýna Vítková (rozdíl 34 b.)
MX2: Sulivan Jaulin a Martin Krč (rozdíl 41 b.)
Veterán: Martin Žerava a Petr Masařík (rozdíl 24 b.)
Veterán 50+: Petr Dokoupil a Roman Majer (20 b.)
MX1: Martin Michek a Václav Kovář (27 b.)

Z české špičky nemohou chybět domácí hvězdy Rudy Weschta, Petr Smítka a Patrik Liška, kteří se opřou o dokonalou znalost trati a podporu fanoušků. RW37 se před nedělním podnikem vyjádřil tradičně stručně. „Na Stříbro se těším o to víc, že to kluci z klubu hezky připravili, aby to nebyla taková plochá dráha. I když bylo horko, normálně jsem trénoval, hodně na kole. Chceme si to doma pořádně užít. Bude tady pěkná konkurence, tak se určitě přijďte podívat,“ uvedl Weschta.
V MX1 se představí také reprezentanti AMK Stříbro – Jakub Kos a Jiří Valeš.

Diváci se dále mohou těšit na velká tuzemská jména jako je Marek Sukup, Petr Bartoš, František Smola anebo v Německu jezdící Filip Neugebauer. Právě u západních sousedů má motokros volný víkend, což přihraje do Stříbra další hvězdy. Ohlášeno je rakouské špičkové duo Lukas Neurauter a Roland Edelbacher, z Maďarska dorazí oblíbený rychlík Bence Szvoboda, za slovenskou skupinu je třeba zmínit Richarda Šikyňu anebo Tomáše Šimko. Do přehlídky favoritů rozhodně patří ještě polský Tomek Wysocki.

O návštěvníky bude jako obvykle bezvadně postaráno. Naprosto unikátní výhled na trať, pohodlný příjezd, parkování a přístup na závodiště, profesionální ozvučení a komentář k závodu od Petra Maršálka, Míry Šimka a seriálového experta Evžena Zadražila, bohatá nabídka občerstvení anebo volný vstup do depa – to vše jsou příjemnosti Terénu sv. Petra.