Šestý finálový podnik mezinárodního Mistrovství ČR v motokrosu se jel v Kramolíně a „Rudy" Weschta ze Stříbra si v MX2 vyjel celkově čtvrté místo.
Prestižní domácí šampionát, oficiálně nesoucí název „Buksa/ Ados motokros 2013" se tak až na konci sezony dočkal rozluštění mistrovské tajenky. A jednalo se o obtížný rébus, protože před Kramolínem byly v obou hlavních třídách velice těsné bodové rozestupy mezi jezdci na čelních místech. Záleželo tak na každé maličkosti, každá chyba mohla rozhodnout celý šampionát.

Jako první z favoritů zaváhal Maďar Szvoboda mezi výkonově slabšími stroji třídy MX2, když po kotrmelcích v kvalifikaci skončil na nosítkách. Jeho případná absence v závodě by vyzvala na boj o titul obhájce Sukupa proti Francouzi Maillardovi a otevřela cestu k senzačnímu bronzu pro Rudolfa Weschtu ze Stříbra. Potlučený Szvoboda se ale ukázal jako tvrďák a nejenže se postavil na start první jízdy, ale odstartoval ze všech nejrychleji. Brzy jej však přemohl rychlý Sukup, a po něm i silné bolesti. Statečný Maďar se sice propadl až na 15. místo, ale stačilo mu to na pojistku seriálového bronzu před Weschtou. Tomu se nejelo dobře s ohnutou přední brzdou, takže na něj bodově zaútočil v první jízdě zaslouženě třetí Martin Finěk. Stájový kolega z REDE MX Teamu. Maillard se po slabším startu brzy prokousal až za Sukupa a zajistil si tím tří bodový náskok do superfinále. V něm opět dominoval suverénní Sukup, ale francouzský pilot Osička – Pfeil MX Teamu si po celou rozjížďku takticky hlídal titul a na bod. Rudy Weschta zvolil také spíše jistotu a celou jízdu se držel poblíž svižně jedoucího Fiňka. Stříbrského jezdce nezastavil ani tvrdý souboj se Slovákem Šimkem, který ho tlačil z trati až mezi reklamní panely, a vybojoval si výtečné čtvrté místo v MM ČR.

V silnější třídě MX1 závodníci z Tachovska tentokrát nenastoupili, když černošínský Patrik Liška byl pouze v roli diváka a Petr Smítka z Pňovan zůstal doma s virózou. Oba to stálo třetí místa v konečném pořadí. Tomu zůstal vévodit populární Francouz Florent Richier z Buksa / Ados KTM Teamu. V obou jízdách využil svých raketových startů k usazení na čelních pozicích, ze kterých si pohlídal největšího soupeře Filipa Neugebauera. Diváci si užili atraktivní motokros napínavý až do posledního kola.
Ve veteránských kategoriích si tituly připsali Michal Baborovský (absolutně) a Roman Malý (nad 50 let).

Výsledky:
MX2 – Finále A: 1. Marek Sukup (KTM), 2. Boris Maillard (FRA, Kawasaki), 3. Martin Finěk (KTM), … 8. Rudolf Weschta (KTM).
Superfinále MX2: 1. Sukup, 2. Václav Kovář (Kaw.), 3. Maillard, … 7. Weschta.
Celkově MX2: 1. Sukup – 80 b, 2. Maillard – 77 b, 3. Kovář – 76 b, … 8. Weschta – 67 b.
Konečné pořadí MM ČR MX2: 1. Maillard – 459 b, 2. Sukup – 458 b, 3. Bence Szvoboda (HUN, KTM) – 407 b, 4. Weschta – 390 b.

MX1 – Finále A: 1. Florent Richier (FRA, KTM), 2. Filip Neugebauer (Kaw.), 3. Martin Michek (KTM).
Superfinále MX1: 1. Michek, 2. Neugebauer, 3. Richier
Celkově MX1: 1. Michek – 78 b, 2. Richier – 78 b, 3. Neugebauer – 78 b.
Konečné pořadí MM ČR MX1: 1. Richier – 466 b, 2. Neugebauer – 462 b, 3. Smola – 437 b, … 9. Petr Smítka (Kaw.) – 333 b, 14. Patrik Liška (Honda) – 267 b.

Miroslav Šimek