Štybar dojel do cíle s náskokem osmnácti vteřin před druhým Belgičanem Svenem Nijsem, třetí do cíle dorazil další belgický cyklokrosař Kevin Pauwels.
Pro současného krále světového cyklokrosu to byla už čtvrtá medaile po vstupu do nejprestižnější kategorie elite. V letech 2008 a 2009 vybojoval vždy stříbrnou medaili. Už předtím získal dva tituly juniorského mistra světa.

Štybar závod v Sankt Wendelu skvěle odstartoval, od prvního kola se držel na čele závodního pole. Potom šel společně s Belgičanem Nijsem do trháku a při nástupu do sedmého kola unikl i Nijsovi a svůj náskok na čele závodu postupně zvyšoval.

Bez časové ztráty si Štybar přijel do depa pro čisté kolo a i díky tomu v osmém okruhu zvýšil svůj náskok před Belgičanem na dvacet vteřin a směřoval nezadržitelně k obhajobě titulu světového šampiona. Do cíle dojel suverénně o osmnáct vteřin dříve než jeho soupeř.
V cíli závodu měl z obhajoby zlata obrovskou radost. „Jsem šťastný, že se mi podařilo titul z Tábora obhájit. Tahle sezona pro mě není právě jednoduchá, měsíc mě trápilo zranění kolena,“ prohlásil v cíli obhájce titulu.

„Hodně jsem se během závodu díval kolem sebe, sledoval jsem soupeře. Jelo se mi v pohodě, nohy mně šly dobře,“ dodal Štybar, který se po nedělním triumfu zařadil do desítky nejlepších závodníků světové cyklokrosové historie.

Vizitka Zdeňka Štybara
Datum a místo narození: 11. prosince 1985, Planá u Mariánských Lázní.
Výška a váha: 183 cm, 68 kg
Tým: Telenet Fidea Cycling Team/Belg. (od 2006/07)
Postavení ve světovém žebříčku: 4. místo
Osobní trenér: Vojtěch Červínek
Největší úspěchy (elite): MS 2010 (Tábor) a 2011 (St. Wendel) - zlato; MS 2008 (Treviso) a 2009 (Hoogerheide) - stříbro; vítěz Světového poháru a seriálu Superprestige (2009/10); vítěz šesti závodů SP, pěti závodů Superprestige a tří závodů série GVA Trofee; mistr ČR 2005, 2008, 2009, 2010 a 2011
Největší úspěchy (ostatní kategorie): MS 2005 (St. Wendel) a 2006 (Zeddam) - zlato; ME 2006 (Huijbergen) - stříbro; ME 2005 (Pontchateau) - bronz (vše do 23 let); MS 2002 (Zolder) a 2003 (Monopoli) - bronz (vše junioři)
Rodina: svobodný, přítelkyně Ine (žijí v belgickém Essenu)
Vzdělání: absolvent střední školy veřejnosprávní činnosti ve Stříbře
Ostatní: všestranný cyklista, startoval už rovněž na světových šampionátech na silnici i dráze; jako sedmiletý se stal mistrem světa v bikrosu (1993); po Radomíru Šimůnkovi st. (1991) druhý český mistr světa v elitní kategorii; loni prožil životní sezonu, když vedle premiérového zlata v Táboře vyhrál i Světový pohár a seriál Superprestige; letos kvůli zranění kolena odepsal část sezony a poté se už zaměřil jen na přípravu na MS; při každém ze svých čtyř startů mezi elitou získal medaili; od příští sezony bude hájit barvy stáje Quick Step; jedním z jeho dalších cílů je vybojovat účast na OH 2012 v cross country horských kol; jako záliby uvádí sport, cestování či golf. (čtk)