„Hodně jsem si dával. Tepy mi skákaly dost vysoko,“ přiznal vítěz, dvojnásobný vicemistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar.

Ani po schodech dolů si neodpočinul. „Musel jsem si dávat jazyk dozadu, abych si ho nepřekousl,“ smál se rodák ze Stříbra.

Pět desítek jezdců zvládlo za hodinu osmnáct okruhů. Po Zámeckých schodech dolů, okolo americké ambasády a přes Jánský vršek do Nerudovky zpět ke Hradu.

Úvod roztrhal Rakušan Soukup. V osmém kole poodjela s ním dvojice Ježek, Štybar. Cyklokrosový velmistr v barvách belgického týmu Fidea získával větší náskok a do cíle dovezl 19 vteřin. „Na rovinách jsem ztrácel, ale pošetřil jsem síly do závěru,“ vysvětlil.

Druhý dojel Christoph Soukup, třetí Jiří Friedl, oba z Meridy.

Až šestý přifuněl světový šampion Christophe Sauser ze Švýcarska. „Hodně tvrdý závod. Na schodech jsem neriskoval a ve stoupáních jsem se cítil dobře. Ale vaši chlapci byli velmi silní,“ říkal.

Roli hrál jistě i fakt, že cyklokrosaři obvykle závodí přesně hodinu, kdežto bikeři specialisté se připravují na záběr okolo dvou hodin. Právě Štybar zkouší v létě i horská kola, ale do absolutní špičky mu ještě kousíček schází.

„Nejsou tu žádné nervy. každý se těší, že si užije parádní závod,“ dodal pak Jiří Friedl a Sauser jen kýval hlavou. „Skvěle jsem se pobavil.“

Pražské schody 2009: 1. Štybar (ČR/Fidea) 59:35, 2. Soukup (Rak.) -10, 3 Friedl (ČR/oba Merida) -49, 4. Ježek (ČR/Alpine Pro-Author) -1:17, 5. Boudný (ČR/Odlo-Specialized) -1:24, 6. Sauser (Švýc./Specialized) -1:29, 7. Novák (ČR/Odlo-Specialized) -2:00, 8. Fojtík (ČR/Volvo Hase) -2:33, 9. Nepustil (ČR/ČS MTB) -2:57, 10. Hejduk (ČR/Factor bike team) -3:05.

TOMÁŠ NOHEJL, FILIP GRIM