Vánoční turnaj, každoročně první turnaj seriálu Tachov OPEN 2018 se stále těší velkému zájmu sportovců a ani letos to nebylo jinak. Však také kdo přišel provětrat všechny tělesné orgány, které o vánočních svátcích dostaly jak se patří zabrat a dokázal oželet startovné, ten si dokonale zahrál. Bez ohledu na výkonnost, postavení v soutěžích nebo jen tak, z čistého zájmu o nohejbal. Další ročník turnaje byl sice poněkud jiný, než ty předešlé, ale atmosféra, sváteční nálada a nadšení pro sport nechyběly nikomu.

„Letos jsme měli trochu problémy,“ říká hlavní organizátor turnaje Libor Větrovský. „Když jsme se vloni dohadovali, jaký termín by byl pro pořádání turnaje optimální, padl návrh na konec roku. Obvykle jsme turnaj pořádali druhý svátek vánoční, ale protože svátky připadly tento rok na nepříliš kalendářně výhodné dny, dohodli jsme se na tomto termínu. Jenže ouha, moc se to nepovedlo. Hodně lidí odejelo na Silvestra mimo své domovy, a tak místa těch, kteří byli v minulosti ozdobou tohoto turnaje, zůstala neobsazena,“ uvedl.

„Přesto se nám podařilo dát dohromady jedenáct tříčlenných družstev, což je sice o něco méně než v minulém roce, ale i tak to stačí k důstojné reprezentaci tohoto sportu, který na Tachovsku kraluje už hezkou řádku desetiletí,“ doplňuje jeho slova bývalý vynikající nohejbalista, funkcionář a druhý organizátor turnaje, Karel Ulmon.

A že se letošní ročník Vánočního turnaje doopravdy zdařil, o tom ať nikdo nepochybuje. Organizátoři soustředili sportovce do jedenácti tříčlenných týmů, z nichž vytvořili dvě skupiny po šesti a pěti družstvech. Ač zprvu nebylo v hledišti nabito, jak tomu v minulosti bývalo, postupem času se i účast mimo hřiště stupňovala, a tak fandů neustále přibývalo a bylo je také slyšet.

Hrálo se na všech třech nohejbalových kurtech, s plným hráčským nasazením. I když nohejbal je stále mezi sporty zanedbávanou popelkou a není mu věnována taková pozornost jakou byl si jistě zasloužil, tady, na palubovce sportovní haly, to znát vůbec nebylo. Hrálo se s plným zaujetím a všichni dali do hry víc, než jen svá srdce.

Jen výsledková listina se, stejně jako vloni, moc nezměnila. Opět stál na stupních vítězů Razka Team (Oktábec, Větrovský, Matějka), který už radu let patří k tomu nejlepšímu, co na Tachovsku je. Karel Oktábec, bývalý extraligový hráč Liaporu Karlovy Vary, soustředil kolem sebe neméně vynikající borce Aleše Větrovského a V. Matějku, a tak svým soupeřům moc šancí na lepší umístění nedávají. Také letos to nebylo jiné, a i když souboj o první místo s Červeňáčky měl vše, co správné finále mělo mít, skončil pohár opět v rukou Razka Teamu.

Třetí příčka ve finále o 1. až 6. místo patřila družstvu TTT před rodinným týmem Tolarů, Boccou a ZŠ Zárečná.

Konečné hodnocení zbývá jen doplnit o výsledkovou listinu o sedmé až jedenácté místo, kde si nejlépe vedlo družstvo Lázeňáků před Puštíky, Pískovnou, Zatáčkou a Třemi závorkami.

Letošní ročník Vánočního turnaje trojic v nohejbalu měl vše, co má správný turnaj mít. Výbornou atmosféru, vynikající výkony a přátelské ovzduší. A nic na tom nezměnila ani slabší účast, než v předešlých létech. Nohejbal na Tachovsku má stále svou popularitu a rozhodně nemá za co se stydět. Zájem o tento sport, ale i dobré výkony hráčů, to potvrzují na každém kroku. Souborem smečů, bloků, ulejvek a háčků rozehráli tachovští nohejbalisté symfonii výborného orchestru, na kterou stálo zato se dívat.

Oldřich Voráček