Tachov – Když tým Klubu vojáků v záloze Tachov (KVZ Tachov) odjede na střeleckou soutěž do Polska, obvykle se nevrátí bez diplomů a medailí. Nejinak tomu bylo nedávno, kdy trojice tachovských střelců vyrazila na armádní střelecké závody do Poznaně. Tam se totiž konala mezinárodní střelecká soutěž, při které se střílelo z armádních zbraní, dodaných do závodů polským ministerstvem národní obrany. „Střílelo se ze čtyř druhů zbraní, a to z pistole, malého samopalu, velkého samopalu a kulometu,“ upřesnil Deníku kapitán tachovského týmu Juraj Gomolák.

Juraj Gomolák s trofejemi ze závodů v Polsku.Jeho nejlepším umístěním mezi jednotlivci bylo v kategorii pistole šesté místo ze 120 účastníků. Výborně si vedla další členka tachovského družstva Sanny Tichá, která skončila třetí v ženách v kategorii pistole a kromě toho byla první v celkovém pořadí všech žen. A samotné družstvo KVZ Tachov pak obsadilo první místo mezi týmy. „Soutěžilo mezi sebou 40 družstev, závody trvaly jeden den. Střelnice u Poznaně má výhodu, že se na ní dá střílet v několika kategoriích najednou. A na střelnice nás v Poznani přímo dovezou. Jarní soutěž ve Varšavě je na rozsáhlejší lokalitě, tam se musí přejíždět na tři různé střelnice,“ uvedl Gomolák.

Ten si z Polska přivezl medaili od polského Svazu vojáků v záloze za spolupráci a budování přátelských vztahů. A KVZ Tachov obdržel kromě toho pozvání na střeleckou soutěž do Nizozemska. „Ale toho se momentálně zúčastnit nemůžeme, byly by to dvě soutěže v krátké době po sobě a navíc v poměrně velké vzdálenosti. Je to finančně náročné, ale také časově,“ vysvětlil šéf tachovského týmu s tím, že střelci by museli letět do Amsterodamu a odtud se přesunout dalších 200 kilometrů autem. „Ale těšíme se zase na jaro, vždycky jezdíme do Polska dvakrát do roka, na jaře do Varšavy a na podzim do Poznaně, takže už teď se těšíme na jarní závody,“ dodal.

Závody u severních sousedů si tachovští střelci pochvalují, pořadatel, kterým je polská armáda, poskytuje účastníkům armádní střelnice, zbraně i munici. Tamní kluby vojáků v záloze mají podle něj mnohem lepší podmínky, než podobné kluby v Česku a mohou například přijímat do svých řad také mládež. Vzhledem k dobrým podmínkám tamní mladí lidé, když jdou v dospělosti do armády, jsou vybaveni základy ve střelbě a mají osvojené i bezpečnostní návyky.

Tachovští střelci teď už nebudou soutěžit, ale připravují na sklonku roku akci pro širokou veřejnost. Bude to vánoční střílení, které se uskuteční 22. prosince od 17 hodin na Rychtě. Účastníci si mohou zastřílet z malorážkové pistole a malorážkové pušky. „Zbraně jim na místě zapůjčíme, střelivo si zakoupí. Bude to i soutěžní střílení o drobné ceny,“ upřesnil organizátor vánočního střílení.