Oddíl zápasu TJ Sokol Mariánské Lázně existuje od roku 1998. Prakticky od začátku stojí v jeho čele bývalý vynikající borec ligových mužstev Spartak Plzeň, Dukla Hodonín, Dukla Litoměřice a Lokomotiva Plzeň František Hejplík.

Během uplynulých let posbírali Hejplíkovi svěřenci na domácích šampionátech v řecko-římském i volném stylu desítky umístění na stupních vítězů. Několikrát byli také vyhlášeni mezi nejlepšími sportovci města nebo celého regionu.

František Hejplík.Zdroj: archiv autora.

Samotný František Hejplík, který se narodil ve Stříbře, kde i se zápasem začínal a v letech 1970-74 působil jako prvoligový trenér tamní Dukly, pak obdržel ocenění jako trenér i jako sportovní legenda města, Chebska a Karlovarského kraje. Jeho jméno bylo také po zásluze uvedeno do Síně slávy českého svazu zápasu.

Roky však přibývají a zdravotní potíže se nevyhnuly ani jemu. Usoudil proto, že je čas předat trenérské žezlo mladším následovníkům, byť formálně zůstává předsedou oddílu a kolegům je vždy ochoten přispět radou. Sportovní vývoj nových zápasníků mají nyní na starosti Miroslav Pinc starší, který v oddílu už pár let funguje, a Milan Svitek. Jejich samostatná činnost se teprve rozbíhá, takže její výsledky se ukážou až časem.

František Hejplík oslavil 16. května už třiasedmdesáté narozeniny.