Klub uděluje tři druhy ocenění – děkovný dopis, diplom za šíření myšlenek fair play a hlavní cenu.

Hned tři ocenění za činy fair play, které zástupci klubu a ČOV aktuálně předali v Praze navrženým a vyhodnoceným laureátům, měla určitou souvislost s tachovským okresem.

Mladí hasiči SDH Stříbro

„V okresním kole hry Plamen si závodnice z týmu mladších žáků Stříbra při běhu po mokré trávě poranila kotník. Dva členové týmu u ní zůstali a další dva se vrátili ke stanovišti, kde se právě nacházel tým starších žáků Stříbra. Ti doběhli ke zraněné dívce a pomohli ji dopravit do cíle. Dobrovolně tak obětovali důležité minuty ze závodu,“ popisuje příběh prvních oceněných Markéta Kosová z tiskového oddělení ČOV. Mladí vyznavači hasičského sportu za svůj skutek obdrželi na místě předaný děkovný dopis.

Viktor Fiedler

Diplom ČKFP za šíření myšlenek fair play převzal učitel 17. Základní školy v Plzni Viktor Fiedler, „Složil unikátní píseň s tematikou sportovní fair play. Během projektového dne ji nacvičil a nahrál se svými žáky, demo-snímek pak poskytl Českému olympijskému výboru,“ uvádí Markéta Kosová.

A jak to souvisí s Tachovskem? Jako první totiž jeho píseň slyšeli závodníci na okresním finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů v Tachově.

Matěj Ludvík (vlevo) ze Sportovního střeleckého klubu Staré Sedlo nastřílel na Českém poháru mládeže v Plzni svůj nový osobní rekord a to mu stačilo k zisku stříbrné medaile.
Střelec Matěj Ludvík vozí medaile

Miroslav Vlach st., Jiří Vlach, Miroslav Vlach ml.

Trenéři rádiového orientačního běhu si při soustředění mladých závodníků rádiového orientačního běhu v Maršových Chodech všimli, že na vedlejším fotbalovém hřišti zkolaboval hráč. Otec a oba synové Vlachovi pohotově zahájili umělé dýchání a masáž srdce. V oživování se střídali až do doby, než přiletěl záchranářský vrtulník,“ uvádí ke třetímu z oceněných činů, za který zachránci také obdrželi diplom ČKFP, Markéta Kosová z ČOV.

Československý a později Český klub fair play: Československý klub fair play se stal součástí ČSOV v roce 1978. Byl dílem novinářů z Československého rozhlasu a deníku Mladá fronta, kteří nejen objevovali a propagovali myšlenky a činy fair play, ale už sami tři roky oceňovali čestné sportovní jednání.

„Klub začal úzce spolupracovat s Mezinárodním výborem pro fair play při UNESCO, který už v roce 1975 udělil Emilu Zátopkovi své nejvyšší ocenění – Cenu Pierra de Coubertina. Právě vyhledávání a vyznamenávání činů odpovídajících duchu čestného a rytířského sportovního zápolení tvoří hlavní náplň činnosti od roku 1993 už jen Českého klubu fair play. Zároveň je jeho úsilí nasměrováno na propagaci čestného sportovního soutěžení pod heslem ´Vítězit ano, ale ne za každou cenu´ a na kritiku závažných negativních jevů, jež se objevují v českém sportu,“ představuje klub bývalá elitní sjezdová lyžařka a jeho předsedkyně Šárka Strachová.