Založení

„Náš tým vznikl v roce 2010. Soustředíme se výhradně na amatérské silniční motocyklové závody na okruzích. Je to bezpečnější. Vlastně to bylo smyslem založení našeho klubu – přesunout naše ježdění pro zábavu ze silnic na bezpečnější okruhy," vysvětlil šéf týmu Eduard Havíř.

Silverracing založili s Eduardem Havířem Miroslav Votava, který s tímto nápadem přišel, a Michal Cibulka. „Z původních tří členů jsme se rozrostli, takže po valné hromadě je nás sedm. Členové, které jsme nově přijímali, jsou z různých koutů republiky. Dva z Ostravy, jeden z Berouna," doplnil Havíř.

Úspěchy

K hlavním činnostem týmu patří amatérské motocyklové závody na okruzích. Všichni jezdí seriál ČMN Cup. „Vedeme si celkem slušně, nejsme nejhorší," uvedl s úsměvem Havíř a dodal, že nejlepšího individuálního výsledku dosáhl letos Miroslav Janus ve třídě superbike, když v seriálu skončil celkově třetí.

Seriál se jezdí na českých okruzích v Brně a v Mostu, zajíždí se rovněž na Slovensko na nový Slovakia Ring a do Maďarska na Pannonia Ring. „Nejezdíme jenom tento pohár, závodíme prakticky po celé Evropě. Byli jsme třeba v Německu, v Itálii. Tam je náš vůbec nejoblíbenější okruh, Misano. Pro motocyklové závody je to asi nejlepší okruh," vyjádřil se Miroslav Votava.

Silverracing absolvuje svoje soutěžní jízdy na motorkách o obsahu od 600 do 1000 kubíků, v týmu jsou dvě Hondy, dvě Ducati, dvě Yamahy a jedna Kawasaki.

Závody patří pro motocyklisty i k společenským událostem. Schází se na nich pravidelně 200 až 250 lidí. „Je to záležitost na tři dny. První den se jezdí kvalifikace, pak jednotlivé kategorie. V samotném závodu, který se jezdí na devět kol, pak startuje čtyřicet až padesát lidí," popsal šéf týmu.

Příprava a budoucnost

Závody nejsou to jediné, co členové Silverracing absolvují. Nezbytná je také příprava, jak fyzická, tak motoristická. „Někdo jezdí motokros, někdy se jedeme na okruh třeba jen tak projet," uvedl Votava.

Také motocykly jsou upravené. „Motorky máme pro závody odstrojené, mají upravené motory a jezdíme na slikách, tedy na závodních pneumatikách bez vzorku," vysvětlil Havíř.

V příští sezoně se členové stříbrského týmu chtějí více věnovat jinému druhu okruhových závodů – vytrvalostním.

Sport, kterému se tým věnuje, přináší i některá úskalí. „Samozřejmě se občas nevyhnete pádu. Proto jsme se také přemístili na okruhy, kde je to mnohem bezpečnější," uvedl Votava.

Výsledky týmu Silverracing:

2012:

Brno, 16. května, powerbikes:

2. Miroslav Janus

7. Michal Cibulka

10. Tomáš Mařec

Most, 29. července, powerbikes:

6. Michal Cibulka

10. Miroslav Janus

11. Tomáš Mařec

18. Eduard Havíř

20. Martin Cihlář

Brno, 4. září, powerbikes:

5. Miroslav Janus

13. Tomáš Mařec

2011:

Brno, 7. září, powerbikes:

3. Michal Cibulka

2010:

Pannonia, 27. června, powerb.:

9. Michal Cibulka

12. Eduard Havíř

Slovakia, 18. července, powerb.:

12. Michal Cibulka

Best of rest:

1. Miroslav Votava

Brno, 5. září, powerbikes:

22. Miroslav Janus

30. Miroslav Votava

40. Eduard Havíř