Připomeňme, že pestrý a kvalitní program vytvořily Mistrovství Evropy veteránů klasiků (organizace ECMO) s FMX exhibicí Petra Piláta, Mezinárodní mistrovství České republiky sajdkár a čtyřkolek, Mezinárodní mistrovství České republiky v motokrosu a sdružený krajský přebor MOTUL Cup.

K všeobecné spokojenosti loňským závodům přálo počasí, diváci nelenili přijít do ochozů a jezdci servírovali parádní podívanou.

Po dechberoucí „náloži“ samozřejmě nastalo postupně sílící netrpělivé očekávání motoristické veřejnosti, jak dopadne zimní vyjednávání o závodních kalendářích, co přinese rok 2018, zda ve Stříbře nepřijde ústup ze slávy. Obzvláště když přichází letopočet „osmičkový“, o kterém pravověrní motokrosoví fanoušci dobře vědí, že Terén sv. Petra bude slavit ještě jedny kulatiny, ještě jednu sedmdesátku. Samozřejmě řeč je o rovných 70 letech od historicky prvního motokrosu v Československu, od onoho posvátného 18. července 1948.

Nejde přitom jen o výročí stříbrské trati, ale logicky vůbec celého českého terénního zápolení. Je proto potěšitelné – a pojďme si již představit výsledky zimního rozplánování sezóny –, že klíčový závodní kalendář jako kdyby ctil tuto symboliku. První elitní závod po dovršení sedmi desítek let historie tuzemského motokrosu se totiž uskuteční přímo v kolébce tohoto sportu. V neděli 12. srpna 2018 proto pořadatelé z AMK Stříbro přivítají příznivce doslova na místě činu a nabídnou jim rozhodující bitvy předposledního letošního podniku Mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu. Loni jsme v té samé situaci viděli potvrzení hned čtyř mistrovských titulů a nelze nezmínit ani pódium domácího Rudy Weschty.

Závod se samo sebou uskuteční na velké trati s proslulým skokem přes silnici a již nyní lze slíbit velkolepou oslavu kulatého výročí!
Než se srpnového hitu dočkáme, stihnou se odjet dva zajímavé podniky na přelomu května a června. S předstihem bylo zvlášť oznámeno, že v neděli 20. května 2018 přivítá Stříbro závod seriálu Mezinárodního mistrovství České republiky sajdkár a čtyřkolek. Speciální motocyklové disciplíny si s Terénem sv. Petra dobře rozumí a vždy nabídnou vzrušující zážitek.
Poté v rychlém sledu dojde na sólo motocykly, protože hned v neděli 3. června 2018 dorazí po loňské absenci Západočeský pohár. Uvidíme v něm juniory i veterány, „hobíky“ i rychlé jezdce s národní licencí. Spousta syrové motokrosové akce a svižný časový plán nedovolí nudu na dráze ani v hledišti. Při nekonfliktním termínu mohou být vítaným zpestřením piloti z republikové špičky v rámci přípravy na srpnový závod.

Na konci sezóny ve Stříbře nemůže přijít nic jiného než napínavé přeborové finále. Podzimní klasika se zde pojede již popáté v řadě, ale poprvé ponese název MOTUL Racing Západočeský přebor.

Léta zažitý sdružený krajský přebor se totiž pro tento rok rozpojil na dva nekolidující seriály. Bývalí soudruzi ze středních a severních Čech ale zůstali na západě vítanými soupeři, a tak se mohou fanoušci těšit na další velký závod. Také v neděli 7. října 2018 bude na jezdecké pole číhat „stříbrská bestie“, nervy drásající obousměrný veleskok přes silnici č. 193. Vloženým závodem se stane (stejně jako na republice sajdkár a čtyřkolek) veteránský Pohár ČZ klasik.

AMK Stříbro srdečně zve veřejnost k návštěvě pořádaných akcí. U nás si motokros opravdu užijete! Aktuality k jednotlivým podnikům a zpravodajství o jejich průběhu a výsledcích ani v letošní sezóně nebudou chybět na stránkách Tachovského deníku.

Pořadatelé se dopředu omlouvají řidičům, kterým zkomplikují cestování. Pro všechny čtyři závody platí, že průjezd závodištěm bude uzavřen v den akce (neděle) od 7:00 do 19:00 hodin. Po celý zbytek závodních víkendů prosíme projíždějte ohleduplně, v bezprostředním okolí vozovky budou probíhat přípravné a závěrem úklidové práce. Děkujeme předem za trpělivost!

Miroslav Šimek