Mistrovský titul v kategorii ženy 30 + v Harrachově a 4. místo ve věkové sortě 30 – 34 let na evropském šampionátu v polské Gdyni. To je vizitka trenérky a vyznavačky překážkových závodů Petry Jeřábkové, původem ze Strakonic. Bronz ve věkové kategorii na domácím republikovém šampionátu a účast na mistrovství světa v Londýně. To si zase do svého letošního závodního životopisu může zapsat David Štraub z Plané u Mariánských Lázních.

A co ti dva makáči mají společného? Poprvé se potkali na překážkových závodech, žijí spolu, podporují se v tréninkovém a závodním procesu a jsou členy oddílu Fénix Plzeň. Oba totiž momentálně pracují v Plzni, kde tráví nejvíce času.

PŘEPNI NA NESMRTELNO

OCR známý jako Obstacle Course Racing, tedy běh s překážkami, je vhodný pro sportovce, kteří mají všeobecné zaměření a jsou v dobré fyzické kondici. To se o zmíněné dvojici jistě dá tvrdit, za což mluví nejen letošní výsledky. Mimochodem klub Fénix Plzeň, který oba závodníci reprezentují na domácích i zahraničních závodech, se vyznačuje heslem: Už nemůžeš? Přepni na nesmrtelnost.

Petra Jeřábková do vod OCR poprvé nakoukla před třemi lety, kdy se s daným prostředím teprve seznamovala. Nadchlo jí natolik, že nyní již dva roky působí jako trenérka. V plzeňské „rambodílně“ má momentálně 18 svěřenců a hodlá svůj tým rozšířit o borce, kteří s Fénixem trénují. Její osmatřicetiletý přítel se s překážkami pere čtvrtou sezonu.

„Na závody se připravuji individuálně i s týmem. Během sezony věnuji přípravě kolem 8 hodin týdně, plus víkendové závodní starty. Mám již odběháno několik desítek závodů, takže vím na co se v tréninku zaměřit a to se snažím, co nejefektivnějším způsobem předat i mým svěřencům,“ říká Jeřábková.

PESTRÁ TRÉNINKOVÁ SKLÁDAČKA

Milovníci OCR závodů svoje tréninky cílí na běh, obecnou sílu, kondici a vytrvalost. Neopomíná se ani technika ručkování, která je nedílnou součástí většiny překážkových závodů. Vhodný je třeba i trénink na boulderových stěnách.

„Od července se rozjely lekce tabaty, které absolvujeme v Predator Gymu v Plzni, kde se dají trénovat i jednotlivé překážky. Tabata je zaměřena především na obecnou kondici. Běžecké tréninky jsou víceméně individuální a jako pozitivum hodnotím letošní tréninky v tunelu atletického oddílu AK Škoda Plzeň. To je pro nás vždy velká škola,“ přibližuje Jeřábková různé tréninkové metody a zázemí, kde budují bájní Fénixové formu.

Tu se pak snaží prodat na různých typech závodů jako jsou Spartan, Predator, Excalibur, Překážkáč a Gladiator race. Za hranicemi žlutočerné dresy svítily na Barbarian race v Polsku nebo na Hang on v Nizozemsku. Podle hlavní trenérky nezáleží na tom, kde se závod většího typu koná, ale kdo je organizátorem. Že se kolem Jeřábkové a Štrauba točí pestré spektrum sportovců, je zřejmé z toho, že jedna členka týmu jezdí Dračí lodě za reprezentační výběr ČR v kategorii 50 +.

OCR ZÁVOD V TACHOVĚ?

Je reálné uspořádat závody, kde borci absolvují například 15 kilometrový běh s 60 a více překážkami, i blízko rodiště Davida Štrauba z Plané?

Vzhledem k různorodosti závodů se podobná akce dá uspořádat téměř kdekoliv. „Věřím, že se jednou dočkám a zažiji souboj “predátorů“v krásné přírodě na Tachovsku, kde jsem vyrůstal. Napadají nás lokality jako údolí Caltov nebo kopcovitý terén v těsné blízkosti Tachova,“ vymýšlí možnosti Štraub.

Ten si v říjnu splnil sen startem na světovém šampionátu v Londýně, konkrétně v lokalitě Kelvedon Hatch. Závodník z Plané se musel vypořádat s hustým deštěm, bahnitým a podmáčeným terénem a hlavně s 15 kilometry běhu a 76 překážkami. Z elitní kategorie dokončilo závod a zvládlo všechny překážky 90 ze 142 startujících. To mezi borci závodícími ve svých věkových kategoriích z obrovského počtu 1594 se cíle dočkalo pouze 558 borců, mezi které se zařadil i Štraub. Navázal tak na loňský úspěch své přítelkyně a stal se druhým členem klubu, který zvládl všechny překážky.

Úspěšnému páru nezbývá než popřát další úspěšné sezony a vzájemnou harmonii, kterou přenáší jak na trati, tak mezi kolegy z týmu.

Výsledky Fénixů v roce 2019

Individuální úspěchy – Jeřábková ve věkové kategorii 30 +

4. místo na Mistrovství Evropy v Polsku, 3. místo - Spartan race v Liberci, 1. místo - Gladiator race v Holicích, 3. místo - Gladiator race v Milovicích. 1. místo - Gladiator challenge v Kralupech nad Vltavou a 2. žena celkově. 1. místo na Mistrovství České republiky v Harrachově, 1. místo štafeta ženy na Mistrovství České republiky v Harrachově, 3. místo v ženách Překážkáč v Přelouči, 2. místo v ženách na Seal´s runu ve Stodě.

Týmové úspěchy: 1. místo - Predator run v Plzni, 2. místo - Predator race v Dobřanech, 3. místo- Excalibur race Hornický skanzen Mayrau.

Individuální úspěchy – Štraub ve věkové kategorii 30 +

3. místo na MČR Harrachov, dokončení závodu na světovém šampionátu v Londýně