Ten v našem okrese byl vždycky na úrovni a své úspěchy sklízel nejen tady, ale i po celé republice. Sport, jako takový, neměl nikdy na růžích ustláno. Ač se může pochlubit řadou mistrovských titulů v rámci světa i Evropy, tady, v Čechách, mu stále něco chybí. Vázne propagace, ubývá zájem veřejnosti, ale poslední dobou i těch, kdo tomuto sportu nechávají srdce.
Žel, ani na Tachovsku to není jinak. Čas od času se sice blýskneme úspěchy, žáci, dorostenci, ženy, ale i muži mívali v minulosti přehršel toho, čím bylo možné se pochlubit, jenže muži se dnes potácejí kdesi ve ztracenu v okresních a krajských soutěžích, o ženách ani nemluvě. Snad jenom naše nejmenší drobotina ve Stříbře nám může dělat radost. Ti se v republice neztratí a tak, doufejme, budou důstojnými nástupci tohoto sportu nejen v našem okrese.

Tradiční setkání na závěr sezony proběhlo, tak jako vždy, na palubovce sportovní haly v Tachově. Na turnaji, který byl zařazen jako první ze seriálu Tachov Open 2017, přivítali organizátoři nohejbalového oddílu TJ Slavoj Tachov hráče a příznivce tohoto sportu, aby na poslední svátek vánoční změřili své síly a divákům přinesli nevšední sportovní zážitek.
„Je pravdou, že letošní účast nebyla nějak mimořádná," s trochou nostalgie konstatuje ředitel turnaje, vedoucí oddílu Slavoje Tachov, Libor Větrovský.
„I když úroveň byla jako vždy podle našich představ, těch jedenáct trojic, které se sem sjely z různých koutů Plzeňského kraje, není zase až tak moc. Kde že jsou ty doby, kdy nás bylo přes třicet, i loni se nás sešlo více než dvě desítky. Ale jak říkám, bylo tady to nejlepší, co v současné době kolem sebe máme, a tak bylo čemu fandit."

Účast je to, co se řeší neustále. Někdy je rok lepší, jindy je zájem poněkud nižší. Ale to už je problém malých sportů a nohejbal není výjimkou.
„Moje pocity? Jsou dobré. Jako vždy, i přes menší účast, je tady to nejlepší, s čím se můžeme pochlubit. Příští rok to nejspíš rozjedeme jinak. Jednak nám zčásti chybí propagace, ale také účast těch hráčů, kteří jsou mezi nohejbalisty legendami a ty budeme chtít příští rok pozvat. Nebude to jednoduché, s přípravami budeme muset začít dlouho před koncem roku, ale máme už signály, že s tím hráči souhlasí a nohejbalu by to mohlo samozřejmě pomoci. Chystáme i jiné změny, ale o těch zatím mluvit nebudeme," doplňuje slova předsedy zástupce technického servisu, jeden z nejúspěšnějších trenérů a hráčů, kteří kdy na Tachovsku působili, Karel Ulmon.

Na palubovce tachovské haly se vzhledem k nižší účasti družstev hrálo systémem každého s každým. Organizátoři dali prostor všem zájemcům, aby si kvalitně zahráli. Kromě nohejbalistů z našeho okresu tady byli mariánskolázeňští borci a hráči Skalné.

V pořadí těch nejlepších se ani letos nic moc nezměnilo. Jako „velké překvapení" obsadili první místo hráči družstva Razka Team ve složení Oktábec, Větrovský a Sušanka, kteří v posledních několika letech obsazují nejvyšší příčky na vítězné bedně už pravidelně. Ve finále zdolali tým Směsky, s ženou ve svém středu – Machačová, Haník a Rohlík. Na třetím místě skončilo družstvo Zvíkovce, Chalupecký, Sojka a Vondráček, před týmem Skalné.
Jak řekli organizátoři turnaje, i ten letošní stál za to. Bylo sice družstev o něco méně, ale na druhou stranu mohl být dán větší prostor těm, kteří svou účast potvrdili výkony. Bylo čemu fandit a i když každé družstvo mělo své skalní příznivce, také sportovní veřejnost, měla slušnou účast.

Nohejbalové turnaje budou pokračovat i v příštím roce. Bude jich dost na to, aby propagace tohoto „malého" sportu stoupala vzhůru. Nohejbal toho má silně zapotřebí. Zvláště na Tachovsku, kde je zázemí stále ještě vynikající a kde jeho nadšenci se nohejbalu věnují, seč jim síly stačí. O budoucnost by tedy mělo být jednoznačně postaráno.

Oldřich Voráček