Takový poprask vyvolal v Plzni společný šampionát České a Slovenské republiky v silniční cyklistice, který v neděli vyvrcholil soubojem elitní kategorie mužů.

A kdo viděl, nelitoval.

Závod skončil drtivým vítězstvím největší hvězdy mistrovství Petera Sagana.

Trojnásobný mistr světa z týmu Bora proťal cíl po 192 kilometrech  s dvou a půl minutovým náskokem před zbytkem soupeřů a pošesté v kariéře si vybojoval národní titul. Druhý absolutně dojel Saganův bratr Juraj a k titulu z loňska přidal slovenské stříbro.

Českým mistrem se stal celkově třetí Josef Černý z týmu Elkov Author a po vítězství ve čtvrteční časovce tak zkompletoval mistrovské double.

„Jsem šťastný, že se mi to povedlo. Každý titul se cení. Dnes to bylo náročné psychicky i fyzicky. Trať byla velmi těžká,“ svěřoval se nový šampion.

I další místa obsadili jezdci hradecké stáje, Bárta a Otruba, nejlepší z českých mladíků do 23 let. Obhájce titulu Zdeněk Štybar (Quick Step) unavený ze souboje s přesilou týmu Elkov skončil celkově sedmý a pátý z Čechů.

Další z favoritů Roman Kreuziger, který pomáhal s organizací mistrovství manželce Michaele, závod nedokončil.

Sagan pobláznil Plzeň už po svém sobotním příletu a svou pověst fenomenálního závodníka potvrzoval během celého závodu.

Na start dorazil osmadvacetiletý profesionál spolu se Štybarem mezi posledními, ale od prvních kilometrů závod režíroval.

Nasadil ostré tempo a v úvodu druhého z dvanácti okruhů vyrazil do úniku. V jednu chvíli vedl před hlavním polem o tři minuty a sám zaskočený se dotazoval  sportovního šéfa týmu Jána Valacha, co má dělat.

Se čtyřicetisekundovou ztrátou za šampionem následovala česko-slovenská Matěj Zahálka (Elkov Author), Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica) a o téměř dvě minuty zpět jela skupina favoritů se Štybarem a Kreuzigerem.

Pak Sagan přece jen zvolnil a nechal soupeře, aby ho dostihli. Jen však do sedmého okruhu, kdy znovu nasadil k sólu a poté si už s náskokem jel vlastní závod.  „Byl to velmi kvalitní trénink před Tour. A jestli mi vyhovovala trať? Asi ano, když jsem vyhrál,“ usmíval se v cíli Sagan, který dres národního šampiona  převzal po bratru Jurajovi.

Zato za zády superstar zuřil boj o český trůn. V čelní  skupině nástup střídal nástup. Elkov  zkoušel všechno možné. Kreuziger odpadl, jeho skupina nejela a závodník týmu Mitchelton Scott marný boj vzdal.

Štybar odolával, jenže když se do čelní skupiny dotáhli i lídři Elkovu Černý s Bártou, měl proti sobě hned šestici silných soupeřů. V závěru proto někdejší cyklokrosový šampion ze Stříbra nasadil k sólu. Soupeřům se dokázal vzdálit až na 34 sekund, ale ani to nestačilo. Dvě kola před cílem byl dostižen.

Následně zaútočil Černý, jehož tempo dokázal akceptovat jen Juraj Sagan. Štybarovi poté odskočil i Bárta s Otrubou a před obhájcem titulu projel cílem i druhý třiadvacítkář Adam Ťoupalík. Bronz v kategorii mladíků bral rovněž člen hradecké stáje Jan Rajchart, pocházející z Rokycanska.

Sám proti jedenácti, to se těžko závodí, říkal Štybar

V Plzni se chtěl Zdeněk Štybar ukázat, získat další české zlato. Pochází ze Stříbra a u trati také dvaatřicetiletého jezdce z elitní stáje Quick Step povzbuzovali desítky fanoušků.
Štybar bojoval, udělal závod, ale v závěru podlehl početní převaze soupeřů z hradeckého týmu Elkov Author. „Sám proti jedenácti se těžko závodí. Dres českého mistra mi bude chybět, ale pokusím se získat ten evropský,“ říkal v cíli.
 
Bylo frustrující čelit sám takové početní převaze jednoho týmu?
Nebylo to lehký, ale chtěl jsem závodit a udělat jim to hodně těžký. V závěru se mnou vpředu byli čtyři kluci z Elkovu a k nim se ještě dotáhli Bárta s Černým. Sjíždět únik jezdců vlastního týmu je sice zvláštní, ale asi nevěřili, že ti čtyři by na mě stačili (úsměv.) Pak už bylo jasný, že mi začnou nastupovat. Tak jsem za to ještě vzal a vyrazil do sóla. Jenže do cíle zbývalo asi čtyřicet kiláků. Když mě znovu dojeli, zkoušel jsem ještě reagovat na jejich útoky. Třikrát, čtyřikrát, no a pak už to nešlo.

Nebyla taktika jezdců týmu Elkov Author malinko nefér?
Ne. Je to jejich právo. Jeli, vyhráli a vítězové mají vždy pravdu. Mohli sice v některých momentech asi víc potáhnout tempo a nenechávat to jen na nás profících. Ale jinak Pepa Černý je momentálně ve skvělé formě a mistrovský dres mu bude rozhodně slušet.

V úvodu závodu jste táhl tempo vedoucí skupinky hlavně vy s Romanem Kreuzigerem, ale jinak spolupráce mezi jezdci zahraničních stájí  asi nefungovala?
To vůbec. V jednu chvíli jsme tam zůstali sami s Romanem a kolem nás bylo devět kluků z Elkovu. To se pak blbě jede.

Co jste říkal suverénní převaze slovenského mistra Petera Sagana?
My jsme po Peťovi ani moc nekoukali. Jel si svůj vlastní závod, tedy spíš to pro něj byl asi skvělý trénink před Tour. Nám šlo o český titul a v tom nás Peťa neohrožoval.

Teď se těšíte na odpočinek?
To už jsem se těšil po Giru před pár týdny, ale na mistrák jsem se snažil ještě nachystat. Teď konečně přijde volnější čas.

Výsledky MČR v silničním závodě, muži Elite + U23: 1. Černý 4:58:20 hod., 2. Bárta -24, 3. Otruba -24 (všichni Elkov Author), 4. Ťoupalík (Corendon-Circus) -1:21, 5. Štybar (Quick-Step Floors) -1:47, 6. Zahálka -2:49, 7. Hačecký -3:25 (oba Elkov Author), 8. Hník (Pardus Tufo Prostějov) -3:38, 9. Bucháček (Elkov Author) -3:38, 10. Kalojíros (AC Sparta) -3:51.

Jezdci do 23 let: 1. Otruba (Elkov Author) 4:58:44, 2. Ťoupalík (Corendon Circus) -57, 3. Rajchart (Elkov Author) -6:40.

Výsledky MSR: muži Elite + U23: 1. P. Sagan 4:55:55 hod., 2. J. Sagan -2:16, 3. Kolář -6:07 (všichni Bora - Hansgrohe)