Letošnímu ročníku „Běhu historickým Stříbrem“ přálo počasí a pomohlo vytvořit příjemnou atmosféru. Jedeadvacátý ročník vyhrál domácí atlet Tomáš Jaša. Kategorie dospělých absolvují společně trať dlouhou 7 000 m. Na start se jich postavilo 68.

Trať byla značně členitá a kladla nároky na připravenost běžců. Nejlépe si vedl Tomáš Jaša z Baníku Stříbro. Po úspěchu v krajských přeborech a v přípravě na mistrovství Česka dostal od trenéra pokyn běžet jen do určité tepové frekvence. Od startu byl v čele, postupně zvyšoval náskok a do cíle doběhl s náskokem téměř 2 minuty (22:20 min.). Není dobrou vizitkou dalších mladých závodníků, že na druhém místě doběhl veterán Ervin Beshir z SK Zdice. Na druhé straně je jeho výkon kvalitní (24:18 min.), stejně tak jako třetího Milana Kožáka z AC Start Karlovy Vary (24:39 min.).

Obdivuhodný byl výkon Ivany Sekyrové z AK Sokolov. Nejenže byla nejlepší ze všech žen, i když je věkem veteránka, ale doběhla celkově na čtvrtém místě ve velmi dobrém čase 24:51 min. Třetím z veteránů nad 40 let byl Martin Kučera z Plzně v čase 24:57 min. V kategorii za Tomášem Jašou doběhl na druhém místě Jan Sokol z AK Sokolov (25:50 min.), třetí byl další závodník ze Stříbra – Jan Bíba (26:16 min.).

Vítězem veteránů nad 50 let se stal tradiční účastník závodů ve Stříbře Vlastimil Šroubek z SC Marathon Plzeň. Jeho čas 25:56 min. je ve své kategorii velmi dobrý. Na druhém místě se umístil Antonín Pospíšil z TJ Tlučná (27:07) před Pavlem Kriegrem z AK Sokolov (27:42). Profil trati je velmi náročný zejména pro veterány nad 60 let. Nejlépe se s ním vypořádal Karel Rouča ze Slavie Karlovy Vary (30:22 min.). Otakar Kučera z Přeštic se jej dlouho držel, nakonec skončil druhý se ztrátou čtyř vteřin. Třetí doběhl Manfred Krassa ze ŠAKu Chodov.

Nezvykle početné bylo startovní pole žen. Za vítěznou Sekyrovou běžela dobrý závod Monika Preibischová z AC Mariánské Lázně. Dlouho se Sekyrové držela, doběhla 26 vteřin za ní a stala se vítězkou žen do 40 let. Druhá skončila Carmen Beshirová (28:04) před třetí Petrou Lepičovou z TJ Slavoj Pacov (29:19). Za Sekyrovou v kategorii žen nad 40 let doběhla na druhém místě Zlata Lukášková z ACES Falcon Rokycany (29:55) a třetí skončila Jana Naxerová (31:23 min.).

V mládežnických kategoriích se stali vítězi od nejmladších Adam Takáč, Jan Naxera, Petr Kučera, Veronika Kaučíková, Kateřina Nedbalová, Robin Beshir, Filip Řehovič, Barbora Beroušková a Barbora Pribičinová. Pořadatelé, kterými bylo město Stříbro a oddíl atletiky TJ Baník Stříbro, ale také samotní účastníci, byli spokojeni. Startovní pole bylo poměrně početné, slabá byla jen účast v kategoriích od 12 do 17 let. Tyto kategorie zřejmě v příštím ročníku vypadnou z programu.

Vladislav Moravec