Hry páté letní olympiády dětí a mládeže se uskutečnily v Olomouci. Plzeňský kraj v atletických soutěžích reprezentovaly hned dvě atletky Baníku Stříbro. Mladší žákyně Denisa Vávrová a v kategorii staršího žactva startovala Sára Holečková. Celá akce, jejímž garantem a pořadatelem je Český olympijský výbor a v níž jsou umístění jednotlivců bodována ve prospěch výběru kraje, je pojata opravdu v duchu klasických „velkých“ Olympiád.

Pro Denisu Vávrovou, která ve své krátké kariéře nikdy na podobně významném podniku nezávodila, byla olympiáda pravým křtem ohněm. Nováčkovskou daň splatila hned první den, kdy startovala ve skoku vysokém. „S výkonem 135 cm spokojena být nemohla. Podobně se ji bohužel dařilo i ve skoku dalekém, kde výkon 427 cm na nejlepší stačit také nemohl,“ poznamenal k jejím výkonům jeden z trenérů Jan Krabec. Přes náročný program si formu „schovala“ stříbrská závodnice na svoji hlavní disciplínu, běh na 60m překážek. Tajným snem byl postup do finále mezi osmičku nejlepších.

„V rozběhu však Denisa předvedla neuvěřitelné více než půl vteřinové zlepšení osobního rekordu, svůj rozběh suverénně vyhrála a časem 9,65 s navíc výrazně vylepšila jedenatřicet let starý rekord kraje! Rázem byla jednou z medailových kandidátek,“ komentoval výkon svěřenkyně trenér. Sobotní finále otevíralo program posledního dne Olympiády. „Denisa si počínala jako zkušený harcovník. Bez náznaku nervozity, soustředěná na sebe a svůj běh výborně odstartovala, ještě na poslední šesté překážce vedla, trocha štěstí bohužel chybělo v cíli. Ve skutečně milimetrovém doběhu, který dlouho řešili rozhodčí v cílové kameře, na Denisu nakonec „zbylo“ skvělé třetí místo v čase 9,67 s,“ popsal dramatické finále Krabec. Vítězka měla čas 9,62s, a závodnice na druhém místě běžela za 9,66 s.

Podobně zanedbatelný rozdíl pak dělil od bronzové medaile štafetu mladších žákyň Plzeňského kraje na 4x60m, kde Vávrová také startovala. Radost tak z jejích výkonů měli oba trenéři, Jakub Bouda a Jan Krabec.

Sáře Holečkové, která reprezentovala kraj v hodu oštěpem, se bohužel příliš nevedlo. Výkonem 26,15m, s kterým nemohla být spokojena, na přední příčky nestačil. Získané zkušenosti ale může zúročit v dalších závodech.