Neděle 26. května bude na motokrosovém závodišti ve Stříbře patřit nabitému programu Mezinárodního mistrovství České republiky sajdkár a čtyřkolek. Rekordní 72. sezóna Terénu sv. Petra tak pokračuje vrcholným podnikem.

Celodenní akce začne již v 7.45 hodin tréninky volnými a po nich kvalifikačními.

Sajdkáry a ´republikové´ čtyřkolky dopoledne pojedou i kvalifikační závod (v 10.25 čtyřkolky, v 11.35 sajdkáry).

Ty hlavní bitvy ale čekají na fanoušky až odpoledne, kdy se od 13 hodin začne závodit o mistrovské body.

KASKADÉRSKÁ SHOW

Pořadatelé tentokrát pro příznivce přichystali speciální dárek. Odvážný mladík Richard Mošna předvede se svou čtyřkolkou nervy drásající kaskadérskou show! (spodní foto)

„Pokud sebevražedný stuntman přežije svůj první výstup začínající zhruba deset minut před půl jednou odpoledne, tak bude k vidění ještě jednou zhruba od 15.20 hodin. Byla by škoda nechat si tuto neokoukanou zábavu ujít,“ zve na zpestření závodů Miroslav Šimek z pořádajícího klubu AMK Stříbro.

SAJDKÁRY

Největším diváckým magnetem v závodní nabídce je vždy sidecarcross. V Česku vloni skončila vláda bratrů Tomáše a Ondřeje Čermáků, kteří se v závěru sezóny zranili a nedokázali dotáhnout do úspěšného konce útok na třetí titul v řadě. V posledním závodě ročníku se tak na mistrovský trůn dokázali vyhoupnout Petr Kolenčík s Matějem Hejhalem. Ty nyní čeká těžká obhajoba, přestože Čermáci vyhlásili přestávku a do bojů nezasáhnou.

Nastává tak v tuzemském šampionátu dlouhá léta nevídaná situace, kdy i ten největší favorit je k poražení? A kdo vlastně pořádně vyzve úřadující mistry? Budou to mladé posádky bratrů Hrochových nebo Boukalových? Zkušený a nebezpečný tým Pudlo – Vitoň? A v jaké formě se vrací kdysi výborná dvojice Černý – Musil? To všechno jsou otázky, na které dá neděle jasné odpovědi.

Kolenčík – Hejhal totiž zatím odmítli všechny útoky soupeřů a v dosavadních čtyřech rozjížďkách podniků v Mohelnici a Jiníně vždy zvítězili. „A dokonce vozí vavříny i z německého šampionátu ADAC. Ovšem nyní přichází stříbrské ´Peklo Západu´, prověrka z nejtěžších. Klasická trať, která umí potrestat každou chybičku. Však si mistři určitě ponesou v hlavách vzpomínku na loňskou ´podložku´ od Čermáků na cílové čáře…,“ s úsměvem připomíná další zajímavosti Šimek.

Aktuální pořadí v MMČR sajdkár před Stříbrem: 1. Kolenčík 100 b, 2. Hroch 82 b, 3. Černý 76 b.

Policisté rozdávali před školou pomněnky
FOTO: Policisté rozdávali před školou pomněnky

ČTYŘKOLKY

Mezi republikovými střelci na ´quadech´ dopadla loňská bitva obdobně jako mezi sajdkáristy. Také zde se dvojnásobný šampion z let 2016 a 2017 Jiří Kašpar snažil zkompletovat svůj mistrovský hattrick, ale v samotném závěru mu titul vyfoukl Zdeněk Poláček. Bitva mezi touto dvojicí se očekává i ve Stříbře.

„Pochopitelně bez šancí na úspěch u nás nejsou ani ostatní. V dosavadních letošních závodech se dobrými výkony blýskli osvědčení borci jako Sůsa, Kostelecký nebo Balšánek. Vědět o sobě dávají také mladíci Zderčík a Salač,“ doplňuje Miroslav Šimek.

Aktuální pořadí v MMČR čtyřkolek před Stříbrem: 1. Poláček 88 b, 2. Sůsa 84 b, 3. Kašpar 79 b.

DALŠÍ PROGRAM

Pestrý závodní program nedělního dne doplní sajdkárkros přeborových posádek a veteránů, včetně veteránů klasik, představí se i juniorské čtyřkolky. Tradičním vloženým závodem bude pohár SMS v motokrosu veteránů klasiků, kteří pojedou na tuzemských strojích kdysi slavných závodních značek ČZ a Jawa.

„O diváky bude jako obvykle bezvadně postaráno. Mají u nás unikátní výhled na celou trať, pohodlný příjezd, parkování a přístup na závodiště, profesionální ozvučení, bohatou nabídku občerstvení anebo volný vstup do depa. To vše jsou příjemnosti Terénu sv. Petra za přijatelné vstupné. Dospělí zaplatí stokorunu a v ceně je i tištěný program k závodu a parkování. Mládež do patnácti let má vstup zdarma. Nikde jinde si neužijete terénní závody jako u nás, tak všechny fanoušky motosportu srdečně zveme,“ popisuje bohytý servis pro návštěvníky Miroslav Šimek, který také závody bude s kolegou Petrem Maršálkem po celý den moderovat.

Akce je spolufinancována městem Stříbrem. Reportáž ze závodu najdete na webu www.amkstribro.cz a na stránkách mediálního partnera Tachovského deníku.