Princip tohoto závodu zvolili organizátoři vcelku jednoduchý a mottem bylo ´Na počest listopadových oslav Rozběháme Česko v retro stylu! Ať jsi chodec nebo běžec, nazuj jarmilky a svým pohybem pomoz nejen sobě ale i druhým.´ Vyběhnout mohl podle regulí kdokoliv kdekoliv pouze s podmínkou registrace, zvolení jedné ze tří určených délek trasy, zaplacení stokorunového startovného, absolvováním běhu v období od 9. do 16. listopadu a nahlášení výsledného času.

„Vyzvali jsme běžce, ať oslavíme státní svátek jinak. Řekli jsme: Kdo může, ať se přidá. Jde o virtuální závod za stokorunu, zaregistrujte se, vyberte trasu dva a půl nebo pět nebo deset kilometrů a běžte! Startovné sto korun zahrnovalo medaili, startovní balíček, diplom, startovní číslo, které přišlo na e-mail běžce a příspěvek na dobrou věc,“ říká Jan Bielik z organizace Rozběháme Česko.cz.

A k tomu všemu vyhlásili pořadatelé ještě speciální soutěž. „Protože, když retro, tak i retro oděv! Vyzvali jsme účastníky k běhu v retro sportovním oděvu, třeba v šusťákovce a podobně, a aby nám pak svoji fotku v pohybu poslali. S tím, že nejlepší retroběžec získá odměnu,“ doplnil Jan Bielik.

Toho využila i amatérská běžkyně ze Stříbra Martina Sihelská a to hned v nejnabitější kategorii žen na střední z vypsaných tras. „Vzniklo z toho i šílenoskvělé foto, jak jsem běžela se ségrou pětku a pořádně se zapotila v retro oblečení,“ se smíchem konstatuje běžkyně, která v konkurenci více než pětistovky kolegyň obsadila 404. místo. Jenže, o čas a umístění tu vůbec nešlo. Běh obě sourozenkyně stejně jako většina ostatních účastnic a účastníků pojaly hlavně jako skvělé odreagování na čerstvém vzduchu, legraci a také jako možnost přispět na dobrou věc.

Celkem bylo v Retro běhu vypsáno devatenáct kategorií. A jejich označení perfektně odpovídalo recesistickému pojetí závodu. Běžci na dvouapůlkilometrové distanci byli označeni jako sběrači céček, polykači dvojnásobné porce kilometrů se schovali za název v ´osmdesátkách´ populárního songu dětského zpěváka Pepy Melena ´Ne, pětku ne!´ a borci na desetikilometrové trati si s sebou nesli označení soudruh v šusťácích. Děti a mládež do 17 let běželi v kategorii Neposedná jarmilka, běžci ve dvojici a cannicrosaři se svými psími kamarády byli pojmenováni Pat a Mat a devět čtyřčlenných skupin, které tvořili dva dospělí a dvě děti, se pyšnilo názvem jednoho z historicky nejúspěšnějších českých televizních sitkomů Taková normální rodinka. Mimochodem, tuto kategorii nemohl vyhrát nikdo jiný než Rychlí zajíci…

Celkem se ve výsledkové listině nashromáždilo přes dva tisíce naměřených běžeckých a chodeckých časů. Ale, kdo vyhrál, nebylo to nejdůležitější. Klobouk dolů!