„Jmenuji se Jarka Papežová a na vizitce mám za jménem napsáno Vášnivá malířka žijící v Pošumaví,“ vítá mě umělkyně a jedním dechem dodává: „Zkuste to otočit. Na druhé straně vizitky jsou vlčí máky, které provázejí celý můj život. Tedy nejen mě, ale i mojí malířskou rodinu, která již pokračuje čtvrtou generací. Tuto tématiku totiž maluje i můj osmiletý syn Honzík,“ představuje se s úsměvem Jarka Papežová.

Místo, kde umělkyně žije a tvoří, tedy její Ateliér s duší v obci Veselí nedaleko Klatov, vybudovala paní Jarka ze zachráněné staré stodoly. Mák se jí červená i před chalupou a místo vývěsního štítu se tu houpe velká malířská paleta s nápisem Ateliér s duší. Snad inspirovaná malířem a grafikem období secese a optimistického vitalismu Karlem Špillarem, má na zahradě také svůj malířský pojízdný vůz. Přesněji řečeno malou historickou maringotku.

close Jarka Papežová z Klatovska a její Ateliér s duší info Zdroj: se svolením J. Papežové zoom_in Jarka Papežová z Klatovska a její Ateliér s duší

Inspirací je jí především Šumava s romantickými a tajemnými místy. Zejména rozkvetlé louky jsou tématem jejího srdce. Známá je především svými kompozicemi s vlčími máky, které se těší oblibě doma i v zahraničí. Za svoji autentickou tvorbu dokonce získala v roce 2021 Certifikát a ochrannou známku Šumava originální produkt a loni si dojela pro český rekord s označením Maková malířka.

Sběratelské rarity 

Její obrazy či akvarelové ilustrace zdobí básnické sbírky, letní šaty, i obaly od čokolád. Také ráda zachraňuje starý nábytek, kterému dá malířským štětcem novou tvář. Oblíbené jsou i její autorské kalendáříky, které se počítají mezi sběratelské rarity. Svá díla posílá od Bílých Karpat až po Azurové pobřeží ve Francii. Za každým Jarčiným obrazem se ukrývá nějaký příběh.

Domeček s červenými okny ve Veselí zdobí řada obrazů. Jarka maluje už od doby, kdy coby malá holčička udržela tužku v ruce.

„Vlčí máky jsem vždy obdivovala. Hlavně ty jejich zmuchlané červené sukýnky vlající ve větru. Když jsem si tu krásu chtěla utrhnout, nedonesla jsem ji nikdy domů. Asi pro nemožnost je uchovat ve váze jsem si je oblíbila více než jiné kvítí. Nechci dokumentovat to, co u nás roste, ale zachytit atmosféru, pomíjivé okamžiky, hru světla, mávnutí motýlích křídel. Moje obrazy najdete v moderním interiéru i ve venkovských chalupách, všude vypadají, jakoby tam byly odjakživa,“ uzavírá.