Čas na hledání letní brigády u plzeňských personálních agentur nastal právě teď. Vsoučasné době se začínají objevovat první nabídky. „Poptávku po brigádnících na letní prázdniny jsme od jednotlivých firem zaznamenali tak od začátku tohoto měsíce. A samozřejmě se stále zvyšuje,“ uvedl personální konzultant z agentury Hofmann Wizard Petr Bakaj.

Jedná se podle něho především o doplňování zboží v supermarketech, práci v tiskárnách nebo skládání zbožínapalety. „Máme tu ale třeba i nabídky, u kterých jsou zapotřebí jazykové znalosti. To jsou například práce na recepci,“ dodal Bakaj. „Studenti se k nám chodí ptát už v dubnu a květnu, ale to nabídky většinou ještě nejsou. První se objevují teď. Ještě je určitě čas,“ řekla pracovnice plzeňské pobočky agentury Adecco. Podobné je to i u agentury Manpower. „Zatím máme nabídku pouze od jedné firmy.

Další by měly následovat,“ uvedla zaměstnankyně agentury. Podle Bakaje je výše mzdy závislá na agentuře a druhu práce. „Pohybuje se běžně v rozmezí 50 korun na hodinu za lehčí manuální práce, až po 100 korun za kvalifikované práce,“ dodal Bakaj s tím, že jejich agentura se snaží nejít pod 70 korun. Jiná situace je s brigádami, které nabízí přímofirmy. „Nabíráme většinou 100 až 120 brigádníků. Většina míst už je obsazena. 70 procent z toho tvoří studenti, kteří k nám chodí pravidelné každý rok,“ řekl Alexej Bechtin, mluvčí PlzeňskéhoPrazdroje.

Předseda Stavovské unie studentů Jiří Sojka se domnívá, že nejlepší brigády už jsou vybrány. Považuje za ně ty, při nichž si student vydělá více než 100korunza hodinu.„Týká se to brigád, které nabízejí firmy přímo, ne prostřednictvím agentur,“ upřesňuje Sojka. „Není ale vyloučené, že nějaké kvalitní místo se najde i teď,“ dodává. Mnoho studentů si podle něho brigády zajišťuje dopředu.

Jiní se spoléhají na agentury. „Myslím si, že brigádu sehnat není problém, pokud se student spokojí s méně kvalitní. Ale myslím si, že úplně pozdě teď ještě není,“ říká dále Sojka s tím, že jejich organizace se brigádami přímo nezabývá, ale občas se prý na ně firmy obracejí s nabídkami. „Ty potom vylepujeme na jednotlivých fakultách,“ doplňuje předseda. I této možnosti studenti využívají. „Nabídky jsem si prostudoval. Většinou si ale brigádu najdu u známého,“ uvedl Zdeněk Vaník, student elektrotechnické fakulty.

Podobnou cestu volí spousta studentů. „Ptala jsem se v různýchfirmách. Tamuž většinou bylo obsazeno. V personálních agenturách zatím moc dobrých brigád není. Takže nakonec půjdu k mamce do práce,“ potvrzuje studentka filosofické fakulty Lucie Kohoutová.