Důkazem toho, že poctivé řemeslo u nás nevymřelo, a že stále ve svém okolí můžete narazit na kvalitní řemeslníky se zlatýma ručičkama, je výsledek hlasování o nejlepšího fachmana Tachovska. Toho se Velkopopovický Kozel společně s Deníkem rozhodl najít a odměnit za jeho poctivou práci a řemeslný kumšt. Nakonec se nám podařilo i díky vašim tipům v tachovském regionu najít takovýchto fachmanů celou řadu.

Pokud se v Plané sháníte po dobrém klempíři, vždy dostanete ten samý tip – zajděte za panem Přibáněm. V celém okolí je vyhlášený jako skvělý odborník, který vždy odvede tu nejkvalitnější práci. Sám o sobě říká, že je ze staré školy a klempířina pro něj není jen rutinní práce ale i koníček. Je dokonce řemeslníkem, který vlastníma rukama oplechoval střechy kapliček v Křínově a Pavlovicích. Mistr klempířský František Přibáň dokonce zhotovil schránku na fragmenty budoucím generacím, která je uložena v kopuli plánského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Už když vcházím do jeho domu, je mi jasné, že tady bydlí opravdu člověk se zlatýma rukama. Jeho stará dílna, ve které už téměř nepracuje, je ale stále plná nářadí a různých ohýbaček „Jsem sice povoláním klempíř, ale baví mě veškerá manuální práce. Je mým koníčkem. Vždyť se jí věnuji už od mládí, kdy jsem se vyučil u svého otce, “dodává k tomu s úsměvem pan Přibáň.

Na Františku Přibáňovi nás zaujalo především jeho nadšení a poctivost, s kterou každý den přistupuje ke své práci a zákazníkům. Ti jsou s jeho prácí naprosto spokojeni.

Pana Přibáně jsem se zeptal, jak s odměnou od Velkopopovického Kozla naloží. „Mám z ceny opravdu radost! Jako každý správný řemeslník si po práci rád dám vychlazené pivko a teď jich mám konečně pořádnou zásobu. Nějakým pivem určitě odměním po kamarády a známé,“ odpověděl Přibáň.

Čtěte také: František Přibáň vyrobil měděné střechy dvou kapliček