Ekonomický růst regionu a s tím související velký počet pracovníchpříležitostí je hlavním důvodem trvalého snižování míry nezaměstnanosti v Plzeňském kraji od počátku letošního roku. Z březnových 5,2 klesla na dubnových 4,9 procenta. Oproti loňskému dubnu je míra o jeden procentní bod nižší. Region je po Praze, Středočeském kraji a Jihočeském kraji čtvrtý nejlepší v zemi. „Pouze na Tachovsku je stejná míra jako celostátní průměr, tedy 6,8 procenta, jinak je všude nižší,“ řekl Tomáš Moravec z Úřadu prácevPlzni. “Květnová nezaměstnanost by ještě mohla o dvě až tři desetiny klesnout. V červnu by měla na květnové úrovni setrvat a v červenci a srpnu mírně vzroste,“ dodal. Kromě ekonomického růstu je to dáno také vyšší nabídkou sezonních prací a stovkami volných pozic v průmyslovézóně Borská pole v Plzni, kam dojíždějí lidé z celého Plzeňska.

Nezaměstnanostse snížila ve všech okresech kraje kromě Domažlicka, kde zůstala na úrovni 5,0 procenta. Nejvíce, o 0,8 procentního bodu, klesla na Klatovsku na 6,1 procenta. Ze 7,5 na 6,8 se snížila na Tachovsku. O dvě desetiny procentního bodu je menší v krajském městě, kde je nyní míra 4,2 procenta, a na jihu Plzeňska, kde je nejnižší,a to 3,6 procenta. Koncem dubna bylo v Plzeňském kraji evidováno 15 818 lidín bez práce, což je meziměsíčně o 1114 méně a o 3362 nižší číslo než ve stejném měsíci loni.

Dosažitelných uchazečů, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce, bylo 14 765, tedy o 1011 méně než v březnu. Práci hledalo 8834 žen, meziměsíčně o 386 méně. Úřady nově zapsaly 2029 lidí, o 50 méně než minulý měsíc. Vyřadily jich 3143, o 160 méně. Větší počet vyřazených lidí než nově evidovaných také mírně snížil míru nezaměstnanosti. V dubnu úřady nabízely 9147 volných míst, což je meziměsíčně o 665 více oprotiloňskémudubnu.