„A co nezpůsobil oheň, dodělala voda,“ pokrčil rameny Karel Šmat, který v domku bydlel se svými staršími rodiči. „Jsou promáčené stropy, všechny stěny, bydlet se tu nedá,“ ukazuje v místnostech domku.

Dodnes při pomyšlení na řádění živlu má slzy na krajíčku. „Stojíte, koukáte. To, co jste budoval, mizí před očima a čekáte, co bude dál,“ říká pan Karel a připomíná, že živly už u nich několikrát řádily – před časem poškodil střechu vítr, později kroupy.
V neštěstí ale Šmatovi nezůstali sami.

Po požáru přišla pomoc z různých stran. „Lidé nám pomáhají. Hasiči, město, firma, ve které pracuju, řada dalších. Přivezli nám sem kontejner na odvoz zbytků krovu a střechy. Všem moc děkujeme.“

Pomoc nabídli rovněž plánští dobrovolní hasiči. „Jsme schopni jim půjčit vysoušeč na vlhké stěny, případně pomoci jakkoli jinak, třeba i zajistit lidskou sílu,“ uvedl Josef Švarcbek.

Vysoušeče ale prozatím zapojit nemohou, právě kvůli promáčenému zdivu. Přívod elektřiny by proto museli jinak. V nejbližší době se chtějí pustit do provizorního zastřešení. I tady by Šmatovi uvítali rychlou pomoc. „Potřebovali bychom trámy a prkna, alespoň na provizorní zastřešení.“

Rodiče Karla Šmata našli útočiště v Domě s pečovatelskou službou v Plané. „Dostali náhradní ubytování, které je prozatím na tři měsíce. Zajistili jsme jim také plachty na přikrytí domu,“ uvedla starostka Plané Martina Němečková s tím, že rodina obdržela od města také jednorázový finanční příspěvek.