Požáry suché trávy, které se objevují v těchto dnech po celé České republice, se nevyhnuly ani tachovskému okresu. Například ve středu vyjížděli hasiči hned ke dvěma podobným požárům.

„Ve Sviňomazech se ve středu dopoledne vymklo pálení kontrole a oheň se suchou trávou rozšířil do okolí na plochu přibližně dvě stě krát padesát metrů," uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková s tím, že na likvidaci požáru se podílely jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů ze Stříbra společně s SDH Kladruby. Požár nenapáchal žádné škody.

Další požár vypukl po druhé hodině odpolední. „V Chodském Újezdu ve směru na Zadní Chodov se oheň rozšířil do okolí a kromě suché trávy zasáhl i balíky slámy a plot. Na uhašení požáru se podílely jednotky HZS Tachov a SDH Planá. Škody vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 10 tisíc korun, uchráněné hodnoty odhadl na 50 tisíc. Osobě odpovědné za pálení uložil na místě blokovou pokutu," uvedla mluvčí.

Celkem vyjížděli hasiči v celém Plzeňském kraji ve středu sedmkrát k požárům suché trávy. Od sedmého března už byl kvůli hořícímu travnímu porostu vyhlášen poplach dvacetkrát. Letošní rok aspiruje podle hasičů na dlouhodobé prvenství v počtu těchto požárů. Zatím vede ve statistikách rok 2008, kdy bylo v období od 1. ledna do 13. dubna 55 požárů suché trávy. Do překonání tohoto údaje zbývalo po středě už jen deset požárů.

Vypalování travních porostů je přitom trestné, fyzická osoba nesmí toto vypalování provádět, jinak se dopouští přestupku. Původce vypalování suché trávy tak může vyfasovat mnohatisícovou pokutu.