Přesto, že kvůli opatřením v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem musel provoz hotelu minimalizovat a funguje mu prakticky jen prodej přes okénko, zůstal Miloš Doležal optimistou. Je odhodlaný udržet všechny zaměstnance – věří totiž, že krizi přečká.

Michal Šváček
Bude to zlé, sázím stromky a koupím slepice, říká ke krizi odhadce nemovitostí

„Deprese se u nás střídají s lepší náladou. Jediná cesta, jak situaci přečkat, je jít do mínusu a věřit v lepší budoucnost. Drží mě víra v to, že lidi budou po uvolnění opatření jezdit víc po České republice a nahrnou se k nám,“ vysvětluje svůj optimismus Miloš Doležal.

Živnostníci v úzkýchZdroj: DeníkPodnikání nechce přerušit, proto v hotelu otevřeli okénko a nazvali jej Racek DRIVE. Velký výdělek z prodeje hotových jídel přes ulici neplyne, ale v práci díky tomu zůstaly alespoň dvě servírky a dva kuchaři.

Herec a gastronaut Lukáš Hejlík
Jak prožívá koronakrizi herec Lukáš Hejlík? Vařím si a peču chleba, říká

„Navíc buduji mlýn a tam dochází pomocný kuchař, který zastane různou práci. Půlka personálu tedy dál pracuje a druhá půlka je doma, ale už se chystám, že je povolám a vlítneme do hotelu, okrášlíme ho, připravíme venkovní zahrádky. Lidi už totiž mají ponorkovou nemoc a potřebují se vrátit do práce,“ je přesvědčený severočeský hoteliér, který má podle svých slov štěstí, že má vytvořenou finanční rezervu.

„Snažím se podnikat chytře a myslím na zadní kolečka. Odkládal jsem si a vytvořil si polštář, tím pádem dokážu dva, tři měsíce přežít. Ale osmdesát procent lidí podle mě rezervu nemá, žijí od výplaty k výplatě. Zaměstnancům posílám nějaké peníze každého půl měsíce, protože jim musí strašně chybět, vždyť za normálních okolností dostávají výplaty po týdnu nebo někteří dokonce denně,“ říká Miloš Doležal.

Zabávní park za hotelem

Podnikatel přitom věří, že mu stát později mzdy pro zaměstnance refunduje. „Ale pro mě je strašně těžké se dobrat k informacím. Nikde nejsou vyhlášky, nevím, jak žádat. Je sice už třetí týden karantény, ale k dohledání nikde nejsou noty, jak postupovat. Úředníci se podle mě trochu schovávají za nouzový stav,“ kritizuje přístup státu.

Pivo. Ilustrační foto.
Těžká zkouška hospodského z vesnice. Vládě uvěří, až mu přijdou peníze

Největším utrpením by pro něj bylo nicnedělání. Proto si vymyslel vizi pro zábavní park za hotelem, který bude určen rodičům s dětmi a bude plný důmyslných herních přírodních prvků.

„Navíc chceme vybudovat svatební stodolu. Ale je mi jasné, že lidi nebudou mít peníze, takže až po karanténě znovu otevřeme, nebudou tady stát žádné fronty. Bude trvat dlouho, možná roky, než se všechno vzpamatuje,“ odhaduje Miloš Doležal.

Hotel Racek má přitom ještě jednu výhodu – provoz není postavený na návštěvách cizinců. „Možná teď čeká lepší budoucnost ty české hoteliéry, kteří dělali byznys vždy na domácí klientele, tak jako my. Duben a květen už jsem ale odepsal, ale dyž se uvolní opatření a od června zlehka nastartujeme, bude časem zase dobře,“ uzavírá své úvahy severočeský podnikatel.

ŽIVNOSTNÍCI V ÚZKÝCH. Deník se příběhům živnostníků a tomu jak (ne)zvládají současnou situaci pozorně věnuje na svých stránkách i na webu denik.cz/podnikani. Pište nám na e-mail zivnostnici@denik.cz své příběhy a zkušenosti, jak nastalou situaci zvládáte.