DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: Tachov: po - pá: 7 - 15 hodin: 374 732 518, 374 732 518 520; po pracovní době, víkendy, svátky: 724 090 060, 736 483 572.

- Duchovní pomoc: Biskup Tomáš Holub: 733 147 777 (po - so: 11 - 13 hodin, i SMS).

- Bezplatná celostátní informační linka ke koronaviru 1221 je k dispozici v pracovních dnech od 8 do 19 hodin a o víkendu od 9 do 16.30 hodin.

- Infolinka Fakultní nemocnice Plzeň je od 3. 11. v provozu každý den od 8 do 20 hodin na telefonním čísle: 377 402 179. Veřejnost též může psát své dotazy na email: infolinka@fnplzen.cz.

- Linka pomoci pro seniory, matky samoživitelky a zdravotně znevýhodněné v Tachově. Volat můžete každý všední den od 8 do 15 hodin na tel. číslo: 775 744 469, kde obdržíte jméno a kontakt na dobrovolníka, který rád pomůže třeba s nákupem. 

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

close Co je koronavirus? info Zdroj: Deník zoom_in Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ROUŠKY

Od středy 21. října platí v České republice povinnost nosit roušky i venku, a to v zastavěných oblastech, pokud není možné dodržet od ostatních bezpečnou vzdálenost dva metry. Vláda tak rozšířila dosavadní povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorech, tedy např. v obchodech. Výjimku u nošení roušek při pobytu venku mají členové jedné domácnosti a sportovci. Roušku je nutné nasadit též v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny.

ÚŘADY, SOUD

Finanční úřad pro Plzeňský kraj

Finanční správa omezuje během nouzového stavu úřední hodiny finančních úřadů a územních pracovišť na pondělí a středu od 8 do 13 hodin. Přístupný je úřad i podatelna. Územní pracoviště v režimu 2+2 (v Horažďovicích, Horšovském Týně, Kralovicích, Nepomuku, Stříbře a v Sušici) jsou uzavřena.

Infolinka FÚ: 377 160 111

Městský úřad Tachov

Omezené úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu od 8 do 10 a od 13 do 16 hodin. Veřejnost může využít též elektroinickou (podatelna@tachov-mesto.cz) či telefonickou (374 774 111) komunikaci.

Městský úřad Stříbro

Omezené úřední hodiny jsou v pondělí od 7 do 12 hodin a ve středu od 12 do 17 hodin. Úředníci žádají všechny občany, aby při návštěvě městského úřadu používali roušky, případně šátek nebo šálu, kterými si zakryjí ústa a nos. Bez zmíněných ochranných pomůcek nebude občanům umožněno řešit neodkladné úřední záležitosti a nebude jim umožněn vstup do budov městského úřadu. Jednání je vhodné předem telefonicky dohodnout (374 801 111). 

Městský úřad Planá

Omezené úřední hodiny jsou v pondělí od 7 do 12 hodin a ve středu od 12 do 17 hodin. Zaměstnanci úřadu žádají veřejnost, aby využívala primárně telefonickou (374 752 911) a elektronickou komunikaci (podatelna@muplana.cz). 

Městský úřad Kladruby

Omezené úřední hodiny jsou v pondělí od 8 do 13.30 hodin a ve středu od 12 do 17 hodin. Zaměstnanci úřadu žádají veřejnost, aby využívala primárně telefonickou (374 616 711, 731 911 303) a elektronickou komunikaci (obec@kladruby.cz). 

Obecní úřad Konstantinovy Lázně

Omezené úřední hodiny jsou v pondělí od 7 do 12 hodin a ve středu od 11.30 do 16.30 hodin. Zaměstnanci úřadu žádají veřejnost, aby využívala primárně telefonickou (374 625 252, 374 625 424, 721 661 913) a elektronickou komunikaci (obec@konst-lazne.cz).

Okresní soud Tachov

Do budovy Okresního soudu v Tachově je od 12. 10. do odvolání omezen přístup veřejnosti, kdy otevírací doba infocentra a podatelny se určuje na pondělí 8 – 13 hodin a středa 12 – 17 hodin. Sepis návrhů se omezuje na dobu od 12 – 17 hodin ve středu. Veřejnost se zároveň žádá, aby, pokud je to možné, preferovala písemný, telefonický nebo elektronický kontakt se soudem. Mimo výše stanovenou dobu bude umožněn vstup osobě, která se dostaví na nařízené jednání soudu nebo na domluvené jednání u soudní sociální pracovnice. Osoby čekající na chodbách na jednání jsou povinny dodržovat rozestupy nejméně dva metry s výjimkou členů jedné domácnosti.

AMBULANCE, ODBĚROVÁ MÍSTA 

Poliklinika v Tachově

· desinfikujte si ruce připraveným desinfekčním přípravkem

· do budovy vstupujte s rouškou (zdravotnickou nebo šitou nebo alespoň s šátkem) přes ústa a nos

· řiďte se pokyny personálu u vstupu do budovy

Zároveň Vás žádáme, abyste odložili návštěvu lékaře, nejedná-li se o akutní stav. Aktuální informace o dostupnosti lékařské péče najdete na webových stránkách Polikliniky Tachov a Města Tachov: www.poltc.cz, www.tachov-mesto.cz

Zdravotnické zařízení města Stříbra

Sledujte komunikační kanály města, případně si zavolejte na recepci polikliniky 736 511 141, kde vám sdělí aktuální informace.

Kontakty na lékaře na poliklinice: http://www.mustribro.cz/ruzne/ordinacni-hodiny-lekaru-zdravotnicke-zarizeni

Odběrová místa
Tachov
Od 19. listopadu je zřízeno odběrové místo ve vchodu do zimního sdadionu v Tachově, a to formou drive-in nebo pro pěší. Odběry se budou provádět ve všední dny od 10 do 14 hodin, první odběrový den bude čtvrtek 19. 11. V případě většího zájmu budou odběrové hodiny rozšířeny. Budou se zde provádět odběry indikované lékařem a hrazené pojišťovnou, ale i mohou přijít i samoplátci, kteří budou muset na místě uhradit 1.750 Kč.

Další odběrová místa :

FN Plzeň, E. Beneše 13, Plzeň-Bory (bývalá vojenská nemocnice)
Tel. 377 402 179 (osoby se žádankou i samoplátce, rezervační systém)
Pracovní doba: Po-Ne 7-15.30
Odběrové místo Lab In v Mariánských Lázních (Komenského 515/6). Pro samoplátce i osoby se žádankou.
Odběrové místo Poliklinika Flora Cheb (Májová 582/19). Určeno osobám se žádankou i samoplátcům.
Odběrové místo Nemocnice Cheb (K Nemocnici 17). Určeno pouze pacientům se žádankou.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

close Jak snížit riziko nákazy koronaviru. info Zdroj: Deník/WHO zoom_in

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in