Jednou z nich je třeba Záchlumí, obec se čtyřmi stovkami obyvatel. Kandiduje tam osmičlenné uskupení s názvem Jednotně pro Záchlumí. Podle současné starostky Jitky Trávníčkové, která po šestnácti letech ve vedení obce už nebude pokračovat, byl problém poskládat i tuto jedinou kandidátku. „Neměla jsem snahu vytvářet kandidátku, ale okolnosti mě donutily. Nikdo by totiž kandidovat nešel. Víkend před posledním termínem jsme tak sbírali podpisy a kandidátku podávali v pondělí. Oslovili jsme asi padesát lidi, většina odmítla,“ vysvětlila Trávníčková. Pokračovat ve funkci starostky už nechce. Členkou zastupitelstva ale zůstává. „Potřebuji si odpočinout. Z mého úhlu pohledu jsem práci starostky dělala poctivě. Ale nároky na post jsou kladené z mnoha stran, práce je mnoho. Poslanci si rozhodují o platech, zastupitelé v obcích nemohou ani rozhodnout o případné odměně. Po 16 letech toho mám dost. Nicméně v zastupitelstvu jsem být chtěla, i pro kontrolu. Aby nepřišel někdo, kdo by finanční rezervu, která se tvořila mnoho let, neutratil snadno během jednoho roku. Obci pomáhat budu, pokud o to zastupitelstvo bude stát,“ poznamenala Trávníčková a nastínila, že představu o budoucí starostce už mají. „Je to mladá adeptka, která si funkci starostky chce vyzkoušet. Myslím, že by tuto práci zvládla. Jak ale všechno nakonec bude, se uvidí po volbách,“ dodala.

Odpočívat a dát šanci mladým chce současný starosta Benešovic Miroslav Janča, který ve funkci působil třicet let. V následujícím volebním období jej podle jeho slov nahradí současná místostarostka Lada Rambousková. V tachovské obci je podaná také pouze jedna kandidátka s názvem Za obec krásnější. „Žádná tlačenice do komunální politiky není, lidem se nechce. V tomto volebním období jsem zaučil svou nástupkyni. Také záleží, jak se dohodnou na poslední schůzi. Myslím ale, že to tady bude dál fungovat bez problémů,“ řekl Janča.

S jedinou kandidátkou jdou do voleb: Brod nad Tichou, Ctiboř, Erpužice, Lom u Tachova, Milíře, Obora, Olbramov, Ošelín, Prostiboř, Skapce, Staré Sedlo, Sulislav, Sytno a Svojšín.