Pouze průvodkyně při výkladu o životě mnichů Františkánů a františkánském řádu čas od času krátce posvítila baterkou na některý z obrazů nebo oltářů uvnitř kostela. V průběhu hodinové prohlídky bylo sehráno několik historických scének, kdy zšeřelé prostory kláštera umocnily atmosféru a vytvořily dokonalou představu doby, do níž byly scénky zapasovány.
„Františkánům, kdy tento řád založil v Itálii František z Assisi, se říkalo také žebraví mniši. Bylo to proto, že jim přísné podmínky jejich řádu, tzv. regule, zakazovaly vlastnit jakýkoliv majetek. Hlavní činností Františkánů bylo modlení se k bohu,“ začala prohlídku průvodkyně. Následně zavedla návštěvníky do klášterního kostela, kde shlédli první z připravených scének a poté je průvodkyně blíže seznámila s historií řádu a samotného kláštera. Následně postupně prošla skupinka návštěvníků dalšími klášterními prostorami, kde se v některých místnostech odehrávaly další ukázky ze života mnichů.
„O akci jsme se dozvěděli z plakátu u nás v mateřské školce. Tak jsme s dětmi vyrazili a sami jsme zvědavi, co nás čeká,“ řekla před začátkem prohlídky Deníku rodina Kociánova z Kladrub. Domů pak odjížděla rodinka nadšená. A nadšených byla většina přítomných, pouze několik batolat a malinkatých dětí návštěva historické budovy příliš nezaujala a dávala to po celou dobu rodičům i všem ostatním náležitě znát.
Při odchodu z klášterní budovy vyslechla průvodkyně od návštěvníků celou řadu díků. A to ještě odchozí netušili, že z kláštera vyjdou do muzejní zahrady, která byla pro tuto příležitost barevně nasvícena, kdy světelné instalace doprovázela reprodukovaná dobová hudba.
„Nemohlo být lepšího zakončení dnešní akce než barvy měnící stromy, které jsou zatím ještě obalené listím,“ pochvalovali si přítomní neobvyklou scenérii. Leckteří ještě dopřáli radost svým dětem, aby si za této nevšední atmosféry zařádily na herních prvcích v zahradě.