„Kniha se snaží představit a zároveň poděkovat všem, ať už jednotlivcům či skupinám, kteří se zasadili o to, že díky jejich dobrovolnické práci, dějinami poznamenaná krajina v oblasti obývané do konce druhé světové války německým obyvatelstvem a poté znovu osídlená českým obyvatelstvem získává zpět svoji duši a kostely v ní svůj již dávno ztracený smysl,“ uvedla odpovědná redaktorka knihy Kateřina Kvasničková.
V knize najdou čtenáři vzpomínky a rozhovory s lidmi, kteří se z nejrůznějšího důvodu rozhodli, že na bázi dobrovolnictví věnují svůj čas, energii a často i peníze do opravy kostela, který by bez jejich iniciativy pravděpodobně spadl. „Kniha obsahuje celkem dvanáct příběhů, které jsou si v mnohém podobné, v mnohém rozdílné, ale každopádně jsou to silné příběhy plné naděje, pokory a síly. Je to dvanáct příběhů dvanácti kostelů, které měly to štěstí, že našly, často na poslední chvíli, svého zachránce a často i majitele,“ doplnila Kvasničková.
Kniha obsahuje i přehled kostelů s popisem jejich stavebně-historického vývoje, jejich současného stavu a možného budoucího využití objektů, včetně fotografické dokumentace. Obsáhlá kapitola se věnuje návodu pro potenciální zájemce o záchranu dalších sakrálních objektů.
„Kniha Práce jako na kostele je také výjimečná svojí vizuální podobou, o kterou se zasloužila Štěpánka Bláhovcová, která ji zpracovala v rámci své diplomové práce na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem a dokázala graficky vystihnout syrovost, opravdovost a mimořádnost obsahu celé knihy,“ doplnila odpovědná redaktorka.
Součástí knihy je dárek, vystřihovánka modelu kaple sv. Máří Magdalény.
Kniha vychází v rámci projektu Obnova vybraných sakrálních památek regionu Český Západ, podpořeného tzv. Norskými fondy v nákladu pěti set kusů.