Historie kapely ERION se začala psát v roce 1996, kdy se dala dohromady parta studentů tachovského Gymnázia. Vystupovat začali jako skupina „Bez názvu“ – zprvu na různých studentských akcích, oslavách, soutěžích, později se vydali i po západočeských klubech. Díky své první nahrávce Pohodovka snů se stali Kapelou měsíce v chebském Rádiu Egrensis. V roce 2001 vyhráli v plzeňském Divadle Pod lampou divácké hlasování soutěže Múza.

Koncertovali stále častěji, a tak začalo být postupně aktuální nahrát první regulérní album. Před jeho vydáním se kapela rozhodla přejmenovat z „Bez názvu“ na „Erion“. Tento název pochází ze starořečtiny a doslova znamená „vlna“. Přesně totiž vystihuje pohodový hudební styl, který kapela Erion produkuje.

První album bylo ale stejně pojmenováno poněkud nostalgicky – „Bez názvu“ – podle bývalého názvu kapely. Písně tohoto alba byly natolik silným hudebním materiálem, že se jej chopila vydavatelská firma Popron Music, u které v roce 2003 také vyšlo na CD i MC. Album pokřtil zpěvák Ladislav Křížek spolu se spisovatelem Vladimírem Páralem. Skladby slavily úspěchy nejen mezi příznivci kapely, kteří založili fanklub, čítající dnes již přes 250 členů, ale i v celoplošných a regionálních rádiích. Například písnička „Pohodovka snů“ obdržela nejvyšší ocenění od ČRo 1 – Radiožurnálu, „Zlatou Českou dvanáctku 2003“. Spolu s písněmi Daniela Landy, Čechomoru anebo Marka Ebena.

Pohodovka snů se totiž dokázala, díky sms zprávám od posluchačů, držet plných 17 týdnů na předních místech hitparády Česká dvanáctka. Podobně i v další hitparádě, Formuli POP, se skladba „Ty a já“ držela mnoho týdnů na předních pozicích, včetně místa nejvyššího. Na Zlatou Českou dvanáctku dosáhl Erion i v letech 2005 a 2006. Skupinu pak bylo možné zahlédnout i na různých velkých letních hudebních festivalech, například na Vizovickém Trnkobraní, kde dokonce v roce 2004 otvíral Erion hlavní večerní program spolu se skupinou Chinaski. Na společných koncertních pódiích se Erion blýskl také např. vedle skupiny Mňága a Žďorp, ale koncertoval i s Damiens, či se skupinou Kečup a s dalšími formacemi. Jako hosta si ho na své turné přizvala i známá skupina Čechomor.

Kapela se počátkem roku 2005 na čas odmlčela, aby mohla projít prvními většími personálními změnami a v nové sestavě naplno prezentovat svůj nástup k druhému albu s názvem „Zasněžený moře“, kterého se producentsky ujal známý skladatel, hudebník a majitel vydavatelství Multisonic – Karel Vágner. Ještě před vydáním alba u firmy Multisonic byla jedna z jeho skladeb – „Perla“ – vybrána ze 166 soutěžních písní do finále mezinárodní autorské soutěže Evropa Hit 2005 v Liberci, které včetně vystoupení skupiny Erion odvysílala i Česká televize. Následovalo první natáčení videoklipu na TV Óčko a další aktivity kolem promo nového alba.

Druhé album „Zasněžený moře“ se nese v duchu pohodového poprocku a je silně ovlivněno irským proudem. Jeden z hudebních kritiků dokonce označil Erion za „české Corrs.“ Na albu najdeme celkem sedmnáct skladeb (dvanáct zbrusu nových, pět bonusových včetně dvou v angličtině). Znalci tvorby Erionu tvrdí, že album „Zasněžený moře“ je důkazem hudební vyspělosti kapely a předpovídají mu postupně veliký ohlas mezi posluchači i odbornou veřejností. V současné době je možno Erion slyšet v některých pražských hudebních klubech, ale i na firemních a dalších akcích.

Od vydání zatím posledního alba „Zasněžený moře“ prošel Erion několika změnami v obsazení. V současné době hraje skupina ve složení: Nela Výborná – zpěv; Martin Mahdal – zpěv, doprovodná kytara; Jiří Fejt – elektrické kytary; Miroslav Senft – basová kytara a Roman Čermák – bicí.

Příští díl seriálu bude o kapele Vipýchaná fčela.

Jiří Fejt