Jaká je historie kapely? Kdo byl iniciátorem vzniku a co bylo popudem pro založení kapely?

The New Morning začíná psát svou hudební historii již v roce 1988. Tehdy se v původní thrash-metalové skupině Morator setkávají Milan Timko (tehdy zpívající baskytarista), Radek Karban (kytarista a taktéž zpěvák), Petr Blobner (druhý zpívající kytarista) a bubeník Václav Koza. Skupina Morator takto fungovala až do roku 1993 bez většího zvýraznění. Na podzim roku 1999 se opětovně po šesti letech setkává Milan spolu s Petrem a vzniká základ The New Morning, kde oba hrají na kytaru a zpívají. K oběma se postupně přidávají staří kolegové Radek Karban, který přesedlal na baskytaru a Václav Koza na bicí. Letos na podzim to tedy bude deset let od vzniku The New Morning.

Jaká je aktuální sestava skupiny?

Sestava skupiny si za deset let prodělala nemálo změn a to nejčastěji na postu bubeníka, kde se postupně vystřídali Václav Koza, Marcel Hála, Václav Lazorka a Zdeněk Štěpánek. V roce 2006 ukončil své působení ve skupině i baskytarista Radek Karban, za kterého zaskočil Pavel Beneš. Zhruba dva roky spolupracoval se skupinou také zpěvák Michal Kadlec, kdy skupina působila jako pětičlenná. Od roku 2007 se sestava ustálila na kvartetu Petr Blobner (zpěv, kytara), Milan Timko (kytara), Jindřich Vajskebr (bicí) a Michal Laško (baskytara), se kterými jako producent velmi úzce spolupracuje Pavel Krása. Bohužel, začátkem roku 2009 postihla The New Morning katastrofa, kdy při velmi vážné nehodě dochází ke zranění Milana Timka. Od jara 2009 tedy na post kytaristy přešel Pavel Krása. Milanovi všichni držíme palce a netrpělivě čekáme, až se zpět začlení do dění kolem kapely.

Jak by se dal charakterizovat a kam by se dal zařadit styl, kterému se The New Morning věnují? A co vlastně členové kapely rádi poslouchají?

Otázku kolem stylu skupiny nemáme moc rádi. Obecně škatulkovat je v našem případě opravdu těžké, protože se snažíme hrát tak, aby se posluchači nenudili a aby každá skladba nebyla kopií té předchozí. Kdybychom tedy měli skupinu někam zařadit žánrově, byl by to nejspíš progresivní cross-over, ale daleko raději říkáme, že hrajeme prostě trošku tvrdší kytarovou muziku.

Zajímavé je, že jako skupina posloucháme každý v podstatě něco jiného, i když nějaké společné skupiny bychom asi taky našli. Z těch doopravdy nejmilejších to jsou Metallica, Pink Floyd, Iron Maiden a Devin Townsend.

Nevadí nám ale ani staří nestoři českého big beatu jako jsou namátkou třeba Odyssea, Coda nebo třeba Turbo. Z čeho máme největší radost je fakt, že v posledních měsících vzniklo v Tachově a okolí opravdu nebývalé množství mladých skupin, kterým rozhodně držíme palce a těšíme se na společné koncerty!

Hrajete výhradně vlastní tvorbu, nebo tvoříte také nějaké cover verze? A kdo je autorem hudby a textů – jedná se o autorské věci nebo spíše o kolektivní tvorbu?

Možná někdy na počátku hraní – ještě za totality – si kapela něco málo někde půjčila, ale od vzniku TNM hrajeme jedině původní tvorbu, která většinou vzniká spontánně při jamování na zkušebně. Pokud někdo přinese hudební nápad, tak se na něj vrhneme všichni a společným jamováním z něj uděláme hotovou skladbu. S texty je to malinko složitější, většinou se skladba dlouho hraje „svahilsky“, než se pak někdo (převážně Petr) uvolí ji otextovat, ale samozřejmě to neplatí bez výjimky.

Jaké hudební cíle kapela a její členové mají, co je takovým společným snem a co je snem každého jednotlivce?

Už nám není patnáct, takže na hudební slávu pomýšlíme maximálně při vtipkování na zkušebně. Všichni chceme to samé – užít si hudbu, kterou máme rádi, moci ji zahrát před publikem a nemuset se za nic stydět ani omlouvat.

Kde vás v nejbližších týdnech můžeme vidět a slyšet?

Bohužel, plán koncertů je teď nejasný, pravděpodobně ale koncem roku uspořádáme v Tachově hudební koncert spojený s desetiletým výročím skupiny.

Vše o skupině najdou všichni fanoušci a zájemci na www.bandzone.cz/newmorning.