„V naší kapele hraje na křídlovku. Je to student olomoucké konzervatoře a říkal, že se těší, jak si zahraje před tachovským publikem,“ řekl nám kapelník Věrovanky Jiří Uhlíř.

Název Věrovanka nese kapela podle typické hanácké obce ležící mezi Tovačovem a Dubem nad Moravou.

Kapela navazuje na tradici místního muzicírování, jehož kořeny sahají hluboko do Rakousko – Uherska. V části obce Věrovany – v Rakodavech – po několik desetiletí působila Rakodavská kapela, bez níž se neobešla žádná pořádná tancovačka, křtiny, svatba, nebo poslední rozloučení.

Ve 40. letech věrovanské muzicírování postavil na odbornou úroveň rodák ze slovácké Stupavy, varhaník a učitel hudby Jan Uhlíř, který zde založil a vedl dechovku. Jan Uhlíř. Jeho dechovka měla vyšší odbornou úroveň oproti vzpomínané rakodavské. Členové Uhlířovy dechovky však nebyli žádní suchaři a smyslem pro humor se plně vyrovnali již vzpomínané kapele rakodavské.

Po Janu Uhlířovi se vedení kapely ujal jeho syn Jiří Uhlíř, člen Moravské filharmonie v Olomouci. Oba jsou i autory místní hymny s výmluvným názvem Věrovany, Věrovany, rodná moje vesnice… Nyní tuto kapelu vede jako kapelník vnuk Jana a syn Jiřího Uhlíře, jménem a příjmením též Jiří Uhlíř.

Soubor pořádá mezinárodní hudební festival nazvaný Hanácké kvítek. To, že hudební prezentace dechové kapely Věrovanka se neomezuje jen na oblast Moravy, dosvědčuje také např. úspěšné zajištění kulturních programů při prezentaci regionu Střední Moravy ve Vídni, maďarské Pézci a na Staroměstském náměstí v Praze. Popř. i přijaté pozvání na festivaly a přehlídky pořádané ve Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku a Chorvatsku.

Zatím nejcennějšími, ale také nejnáročnějšími trofejemi je 1. místo v kategorii střední třídy na Druhém mistrovství Evropy dechových kapel v nizozemském městě Veenendaal v roce 2002 a získání zlatého pásma na Mezinárodní soutěži Zlatá křídlovka Hodonín 2006.

Svou hudební inspiraci kapela nachází nejen v tradicích hanáckého kraje, ale i v českých a moravských lidových písních a v písních populárních. O tom se můžete přesvědčit na vydaných hudebních nosičích „Vítejte na Hané“, „Aj, Hanačko !“ a „Ty Kojecky Hatě“.

V Tachově uslyší diváci podle slov kapelníka hlavně klasickou dechovku a písničky z Hané. „Část vystoupení je také modernější,“ doplnil.