Tvrdý alkohol a víno se dalo sehnat ve třídě 8.C v Základní škole v Plané. Ne, není to žádný skandál. Učebna jen posloužila jako improvizovaný bar při sobotním Kantorském bálu. Jeho patnáctý ročník se konal v aule školy a jako zázemí posloužily některé třídy, kanceláře a chodba.

V Plané není žádný větší sál vhodný pro pořádání podobných akcí, a tak škola využila svojí auly. „Kdysi někdo dostal nápad, že aula se dá takto využít," uvedl ředitel školy Luboš Beran. Přípravy jsou obdobné jako na každý jiný běžný ples či bál, také program je obdobný.

A tak nechybělo předtančení, několik tanečních čísel, či tombola. K tanci i poslechu hrála kapela Triangl. „Nedá se říci, jestli je uspořádání bálu v takových prostorách náročnější, než v běžném sále. Na jednu stranu máme možná výhodu, že jako škola to máme více pod kontrolou. Zase na druhou stranu se neobejdeme bez nepřeberné pomoci zaměstnanců školy, příbuzných a známých," uvedl ředitel.

V sobotu tančilo v aule školy něco přes sto lidí. Ti využívali zmíněné zázemí. „Letos se nám ve spolupráci se střední školou podařilo zajistit i bohatší občerstvení, takže na chodbě je k dispozici pult s uzeným masem."

Jak bylo uvedeno, alkoholické, nealkoholické nápoje se podávaly v jedné z tříd, pivo se čepovalo v kanceláři výchovného poradce. „Někdo by mohl říci, že se alkohol podává na půdě školy, ale je to víkendová akce pro veřejnost a povolená zřizovatelem, kterým je město," vysvětlil ředitel. Jedině kouřit se na akci nesmělo, kuřáci mohli vyjít ven před školu.

Že ples v prostorách školy je něco nezvyklého, ale se skvělou atmosférou, potvrdili výčepní. Pivo čepovali v improvizovaném výčepu v kanceláři výchovného poradce bratři Michal a Martin Vodrážkovi. „Tady na Kantorském bálu točíme pivo už několik let, letos je to šestý rok. A vždycky je to tady výborné, suprové," shodli se výčepní.