Celodenní oslavu vzniku republiky završí shromáždění na náměstí T. G. Masaryka a pak lampionový průvod na náměstí Republiky, kde začne v 19 hodin ohňostroj.

Letos poprvé ale do Plzně nedorazí divadelník a hudebník Jiří Suchý. V minulých letech byl v Plzni jako patron oslav přítomen se Semaforem pokaždé, teď je však pracovně zaneprázdněn. Přesto se bude v Plzni i koncertovat. U Branky se od poledne vystřídají orchestry základních uměleckých škol, v 15 h. zahraje kapela Burma Jones v původní sestavě s Bohoušem Josefem.

Tradičně největší zájem bývá o zoologickou zahradu. „Vloni tam přišlo v tento den 17 tisíc návštěvníků," potvrdila Jana Komišová z magistrátu. Lidi láká vstupenka za symbolických 28 korun, která připomíná významné datum. Za tuto částku se mohou svézt také magickým kolotočem z Francie na náměstí Republiky, podívat se do Staré či Velké synagogy včetně jejích věží, do Techmanie, do Muzea loutek i strašidel, do Západočeské galerie, historického podzemí, Loosových interiérů a dalších míst.

Bohužel se nedostanou kvůli rekonstrukci teras do Velkého a ani do Nového divadla v Jízdecké ulici. „Není hotová prohlídková trasa," uvedla Denisa Krylová z magistrátu.

Na řadu akcí a míst mohou jít lidé zadarmo: na radnici, do Luftovy zahrady, do vodárny. Jízdenku nebudou potřebovat ani na svezení historickým trolejbusem 9Tr, který bude jezdit mezi 11. a 16. hodinou od Zpč. muzea přes staré depo v Cukrovarské ulici a kolem Prazdroje zpátky k muzeu.

Kompletní program najdete ZDE.