Chřipková epidemie už zachvátila Plzeňský kraj. V pátek dopoledne to oznámili epidemiologové. Některé školy kvůli velkému počtu nemocných dětí a personálu musely vyhlásit chřipkové prázdniny. A bude hůř podle lékařů nemocných stále přibývá.

„Tento týden byla překročena hranice pro epidemii, která je 1500 nemocných na 100 tisíc obyvatel. K dnešnímu dni máme nahlášeno v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 1600 nemocných,“ konstatovala epidemioložka Krajské hygienické stanice Jitka Průchová s tím, že oproti minulému týdnu epidemiologové zaznamenali 36procentní nárůst.

Že viróz, chřipek, angín a respiračních infekcí přibývá, potvrdil také plzeňský praktický lékař Jakub Mitro. „Odhaduji, že v tomto týdnu přišlo zhruba dvaapůlkrát více pacientů než v předchozích týdnech. Ke mně do ambulance si nyní denně přijde pro neschopenku tak pět lidí,“ řekl praktik.

Virózy se nejrychleji šíří v dětských kolektivech a ředitelé museli některé školy uzavřít. „Od 30. ledna do 7. února jsme vyhlásili na základní škole chřipkové prázdniny, chybělo 63 procent dětí. Rodiče hlásili respirační onemocnění a vysoké horečky,“ sdělila ředitelka Šafránkovy základní a mateřské školy v Nalžovských Horách Božena Kodýtková. Dodala, že od pondělí uzavřou také mateřskou školu, kde chybí 85 procent dětí.

Kvůli chřipce byla už minulý týden uzavřena také 22. základní škola v Plzni, kde onemocnělo přes 300 dětí.

Opatření proti chřipce zavedla také Fakultní nemocnice v Plzni. Od neděle 2. února zakázali nemocniční epidemiologové návštěvy hematoonkologického oddělení a všech jednotek intenzivní péče a do celé nemocnice je zakázán vstup dětem mladším patnácti let a všem lidem s příznaky respiračního onemocnění.

Od neděle 2. února až do odvolání platí zákaz návštěv na všech odděleních i v nemocnici Privamed. 

K zákazům návštěv zatím nepřistoupili v Nemocnicích Plzeňského kraje. „Návštěvy zatím nikde neomezujeme, pouze žádáme návštěvníky, pokud by se necítili dobře a kašlali, aby s ohledem na ostatní pacienty zvážili návštěvu svých blízkých,“ uvedl jejich mluvčí Jiří Kokoška.