Velkým úskalím v centru Plzně je pro cyklisty prostor před Novým divadlem. Přestože je chodník několik metrů široký, cyklista musí sesednout z kola nebo najet na dvouproudovou komunikaci. Jinak mu hrozí pokuta.

„Před Novým divadlem vede mezinárodní cyklotrasa po cyklostezce, která najednou skončí a pak zase pokračuje," potvrdila cykloprůvodkyně Radka Žáková. Řada cyklistů na konec cyklostezky ale stejně nereaguje a pokračuje v jízdě po chodníku, v tom případě jim však hrozí pokuta.

„Správa komunikací se řešením tohoto problému zabývá," řekl vedoucí úseku koncepce a dopravního inženýrství Ondřej Vohradský. Do konce léta by se mělo rozhodnout, zda cyklotrasa před Novým divadlem povede.

Problémovým místem je také křižovatka Sukovy ulice a Klatovské třídy. „Když jede cyklista z Borských polí k Českému rozhlasu, tak zde chybí napojení stezky do křižovatky. Mnozí zde nebezpečně kličkují, aby se zařadili do pruhu pro auta, protože přechod ve směru k Českému rozhlasu v tomto místě není," dodala Žáková.

Slepým místem je také křižovatka na Jateční. „Pro cyklisty, kteří jedou z Bílé Hory i od Boleveckého rybníka tam chybí několik desítek metrů stezky. Někteří využívají blízký podchod, ale projet či přejet tuto frekventovanou komunikaci je velice nebezpečné. Místo je totiž dost nepřehledné a je jen otázkou času, kdy se tam někomu něco stane," vysvětlila cykloprůvodkyně.

Nutno dodat, že na cyklostezky, které vedou po plzeňských chodnících, si mnozí cyklisté stěžují. „Především kvůli tomu, že chodci nedodržují vyznačený pruh pro pěší a často se pohybují v pruzích pro cyklisty, ať už se svými psy nebo s dětmi. Cyklisté pak mezi nimi musí kličkovat, což není bezpečné ani pro chodce, ani pro kolaře," upřesnila cykloprůvodkyně.

Dalším úskalím jsou vysoké obrubníky, s nimiž se cyklisté v Plzni často setkávají. „Mnoho z nich není snížených, a tak hlavně cyklistům na silničních kolech hrozí pro-ražení pláště," řekla Žáková.

Plzeňským nedostatkem je také málo stojanů na kola v historickém centru. „Lidé si odkládají kola ke stromům nebo dopravním značkám, což by se nemělo," upřesnila Žáková. Pozitivně ohodnotila to, že v nedávno obnoveném Lochotínském parku jsou kvalitní cyklostojany, které umožňují dobře zaparkovat všechny typy kol. „Škoda, že takových stojanů není více. Určitě by se používaly hlavně v centru města," dodala.

Andrea Pánková