Sedmnáctý ročník letecké akce Den ve vzduchu s Plzeňským krajem bude nabitý historickými i současnými letadly.

Návštěvníci letecké show v Plasích, která se letos uskuteční ve dnech 27. a 28. dubna, budou mít letos poprvé možnost spatřit např. akrobatku na křídlech v podání švýcarské skupiny 46 Aviation, která předvede chůzi po křídlech přímo za letu.

Nově bude k vidění také nejlepší akrobatická skupina na světě – The Flying Bulls Aerobatics Team tvořená ze čtyř pilotů a čtyř letadel, která jsou při show od sebe vzdálena jen několik desítek centimetrů. Premiéru na Dni ve vzduchu zažije rovněž replika historického letadla z roku 1913 – Caudron G III. „Jde o úplnou novinku. Historické letadlo je z muzea v Mladé Boleslavi,“ sdělil vedoucí letového provozu Karel Mařík s tím, že letadlo bude možné obdivovat hned první den akce, v sobotu 27. dubna.

Jedinečným zážitkem bude akrobatické vystoupení mistra světa Red Bull Air Race 2018 Martina Šonky. „Jako již tradičně vletím do Plas akrobatickým letadlem Extra 300 SR. Lidé uvidí to nejlepší, co jde s letadlem dělat,“ řekl Šonka, jehož dvanáctiminutová letecká show je na programu v neděli.

Pořadatelé upozorňují, aby lidé vjížděli do Plas už před 10. hodinou. Předejdou tak možným kolonám. „Už v 9 hodin ráno se otevře areál i pokladny a k vidění budou vyhlídkové i rekreační lety,“ popsal předseda Aeroklubu Plasy Vladimír Dlouhý.

PARKOVIŠTĚ I AUTOBUSY ZDARMA

Návštěvníkům bude nově k dispozici parkovací plocha v centru Plas na Velké louce, kde se pořádají koncerty. Odtud je to na místo konání zhruba 1000 metrů. Z plzeňského Bolevce budou do Plas a zpět po oba dny jezdit zdarma autobusy.

Plasy 27. – 28. dubna

10:00 – Zahájení

12:00 – Policie ČR – např. ukázka kynologie (sobota)

13:30 – Saab JAS-39 Gripen – Průlety letounů Armády ČR

15:25 – Petr Kopfstein (sobota)

15:25 – Martin Šonka (neděle)