"Cikáni do práce, Češi pojďte s náma, chceme bílou Plzeň, Čechy Čechům a podobné další pokřiky se ozývaly z pochodu. I když byly slyšet výkřiky jednotlivců jako cikáni do plynu, pochod nebyl zakázán a za asistence stovek policejních těžkooděnců došel Koterovskou ulicí na náměstí Milady Horákové.

Podle primátora Plzně Martina Baxy (ODS) nebyl k zákazu důvod. „Hlavním dojmem pro mě je, že se k pochodujícím nepřidávali Plzeňané a mám z toho radost," prohlásil téměř na konci pochodu Baxa, který jej sledoval. Taktikou podle něj bylo nechat pochod projít a nezakazovat ho. A to zejména kvůli riziku, že by soud později uznal zákaz neplatným. „V tom případě by mohli projít znovu a už nic nehlásit," uvedl primátor.

Policisté si na ulici vytahovali mezi pochodujícími konkrétní lidi, kteří měli porušit zákon a přestupky s nimi řešili individuálně.

Někteří lidé se ale k extremistům připojili. „Nesouhlasím s nimi ve všem a je smutné, že to vedou právě oni, že člověk nemá zastání jinde," postěžovala si jedna z mladých žen, která se připojila. Podobně se vyjádřila například Naděžda H., která přijela z Dobřan i s dvěma dcerami. „Žili jsme dřív v Plzni v Karlově ulici a bylo to strašné. Věčně vykradené sklepy, neskutečný bordel, křik," uvedla, proč přišla.

K nejkritičtějším chvílím patřilo, když byl pochod asi po 100 metrech policií zastaven ve Františkánské ulici a začal doslova vřít. „Trasa není bezpečná, nemůžete jít," řekl policejní důstojník organizátorovi pochodu. Mělo jít o to, že část odpůrců pochodu zablokovala trasu, když se rozhodla uspořádat tu bohoslužbu.

Odpůrci pochodu a protestanti proti rasismu na shromáždění na Anglickém nábřeží třímali transparenty NE rasismu v Plzni, rasismus je nemoc mysli a podobně. Na pochodující pískali. Shromážděné proti extremistům sem přišel podpořit i plzeňský biskup František Radkovský. Řekl, že je třeba nejen protestovat proti rasovému násilí, ale také zabránit tomu, aby nenávist přeskočila i mezi běžné občany. "Naopak je třeba Romům pomáhat, aby měli stejnou startovací čáru jako my," řekl Radkovský.

Policie zadržela v Plzni 15 lidí, mezi nimi i plzeňského aktivistu Martina Marka. Právě Marek měl blokovat trasu pochodu a dopustit se přestupku.„Sedli jsme si na zem, bylo nás asi 20 až 30," potvrdil Deníku Martin Marek. Přestupek bude řešit třetí městský obvod, může skončit napomenutím nebo až 5ti tisícovou pokutou."

„Bylo zadrženo dvanáct osob pro spáchání přestupku neuposlechnutí výzvy, jedná se o osoby ze shromáždění a tři osoby z pochodu," potvrdila policejní mluvčí Martina Kohoutová.

V Plzni zasahovalo asi 700 policistů a 100 strážníků městské policie.

Extremisté ve svých projevech napadali Romy a kritizovali politiky a policii, že neumí zasáhnout například proti zneužívání sociálních dávek a trestným činům, které páchají. „Jde o dojení sociálního systému menšinami a jejich mentalita už překračuje meze slušnosti," prohlásil v jednom z projevů Tomáš Ortel z plzeňské kapely Ortel, jejíž skladbu využila Dělnická strana jako svou hymnu.