Takových akcí, jako se konala v Břežanech na Klatovsku, byste našli v Plzeňském kraji pramálo. Sportovní klub psích spřežení Plzeň uspořádal v malebném prostředí na pomezí Blatenské pahorkatiny a šumavského podhůří závody psích spřežení, které pojmenoval Břežanská sedma.

A premiérová akce sklidila úspěch. Velký a nad očekávání. V různých kategoriích startovalo celkem čtyřicet nadšenců tohoto netradičního sportu. Závodů se zúčastnily také děti a podél tratě se to jen hemžilo návštěvníky a všemi zvědavci. „Závod se povedl nad očekávání. Je pravda, že jsme měli trošku strach z počtu přihlášených, ale nakonec se to poslední týden před závodem navýšilo. Za to jsme moc rádi,“ uvedl předseda plzeňského klubu psích spřežení a ředitel závodu Martin Kotiš. „Ono to tak bývá. Lidé si tahle rozhodnutí nechávají na poslední chvíli. I třeba podle toho, jak jsou na tom jejich psi,“ pokračoval Kotiš, který má ze závodů jen a jen samé pozitivní ohlasy. „Všichni byli nadšení. Jednak z trati, která byla postavena členitě, a také z celkové atmosféry. Co se týče té trati, tak ta byla technicky náročná zejména pro lídry. Mašeři i psi museli zapojit hlavně hlavu,“ přiblížil Kotiš.

A měl pravdu. Závod se vskutku povedl a lidem se líbil. „Moc pohodový závod. Díky,“ napsala na facebookový profil plzeňského sportovního klubu psích spřežení spokojená Pavla Ženíšková. „Dodatečně moc děkujeme za závod. Sice nám to moc nejelo, ale měli jste pěknou trať a bylo to tam fajn,“ přidal příspěvek i Jan Burian, další z účastníků závodu, který v Břežanech soutěžil v kategorii BKJM (cyklista + 1 pes).

Nejpočetnější zastoupení měla kategorie A1 (5-8 sibiřských husky), kde na trase dlouhé 7,9 km soutěžilo celkem sedm závodníků. A jak se vlastně několik stovek psů různých plemen navzájem sneslo? „Na těchto závodech je to většinou bez problémů. Podmínkou vždy je, že psi nesmí být puštěni na volno. A při samotném závodě při předjíždění problémy nebývají. My třeba, když trénujeme a potkáme někoho venku v prostoru s jedním psem, tak ta zvířata na sebe reagují mnohem ostřeji než při samotných závodech,“ vysvětlil situaci ředitel závodu Martin Kotiš.

„Severská plemena psů jsou docela kontaktní, rádi se předhánějí, špičkují. Na závodech se ale navzájem moc nevnímají. Tam se soustředí hlavně na své tahání, běh a sají atmosféru celého závodu,“ pokračoval Kotiš, který se na ke konci rozhovoru pustil do závěrečných díků. „Celkově se všechno moc povedlo. Lidé byli spokojení a už teď se těší na příští ročník. Je však pravda, že laťku jsme postavili celkem vysoko. Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli. Výborná spolupráce byla zejména s paní starostkou Břežan, které zvlášť děkuji a bez které by to asi neklaplo,“ uzavřel Kotiš.

Veškeré výsledky prvního ročníku Břežanské sedmy najdete na stránkách závodu www.brezanska-sedma.webnode.cz.