To není výčet zajímavých profesí, ale povolání, která do přihlášky napsali ti, kteří budou na podzim usilovat o hejtmanské křeslo.

V kandidátních seznamech do krajských voleb se vedle starostů, náměstků a ředitelů objevuje i ovčák, moderátor, číšník, nejeden historik, kasteláni, dále malíři (bez bližšího určení, zda malují obrazy či pokoje), zpěvačka, řezbář, architekti, ale i současní a bývalí sportovci.

Na kandidátce Národních socialistů – LEV 21 se například objevují hned čtyři velínáři. Podle všeho jde o člověka, který velí nějakému technickému úseku podniku. Ovšem, co dělá taková tagerka, která jde do voleb za Českou pirátskou stranu, se můžeme jen dohadovat.

Do voleb jdou také plzeňští aktivisté

Zajímavé je také obsazení kandidátky Strany zelených, na níž figuruje hned pět aktivistů, kteří bojují za referendum proti obchodnímu domu Corso na Americké třídě. Je zde téměř celý přípravný výbor v čele s Petrem Vaňkem, Barborou Ottovou a Martinem Markem.

Spolu s nimi se tam objevuje například i Václav Rais – student a aktivista, který ´proslul´ aférami s náměstkem primátora Petrem Rundem. „Členem strany jsem už asi rok," potvrdil Rais. Přesto tvrdí, že zde spolu tyto dvě skutečnosti nesouvisí. „Moje kandidatura je spíš symbolická, jsou mi sympatičtí lidé v Zelených," dodal Rais.

S bojem proti současné podobě Corsa je spjat i architekt Jan Toman (na kandidátce TOP 09) a Martin Potůček (Česká pirátská strana).

Do voleb se už podruhé chystá Ivan Rollinger z Muzea generála Pattona. Před dvěma lety kandidoval do městského zastupitelstva za Pravou volbu pro Plzeň, nyní chce v kraji hájit barvy Koalice pro Plzeňský kraj. „Hodně lidí je naštvaných na současnou politickou situaci. Jeden člověk nic moc nezmění, ale důležité je alespoň to zkusit," míní Rollinger. Na stejné listině je například i ředitel Městské charity Plzeň Pavel Janouškovec.

Modrá v. oranžová

Strana práv občanů – Zemanovci sází mimo jiné na známé tváře jiných stran. Program budou hájit přeběhlíci František Weinfurter (dříve ODS) nebo Jiřina Rippelová (dříve ČSSD). Bez zajímavosti není ani to, že Zemanovce na podzim povede zástupce ředitele Krajského úřadu Bohuslav Borovanský.

O tom, kdo nakonec skutečně usedne v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu, rozhodnou lidé 12. a 13. října. Předpokládá se, že půjde hlavně o boj mezi současným hejtmanem Milanem Chovancem (ČSSD) a exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS).

Velkou roli zřejmě sehraje i to, zda budou tyto dvě největší strany chtít po volbách uzavřít podobný sňatek z rozumu, jako se to stalo na plzeňské radnici, nebo budou koaličního partnera hledat jinde. „Preferuji současný způsob vedení kraje, tedy jednobarevnou radu," prohlásil už dříve Milan Chovanec. Jeho strana dnes v kraji vládne s tichou podporou komunistů.