Zájem o hrady a zámky po pandemii koronaviru neochabl. Naopak. Některé památky v kraji pociťují poslední dva měsíce oproti loňsku zvýšený zájem ze strany turistů. Vysoké návštěvnosti se stále těší hrad Rabí, nejvyhledávanější památka v regionu pod správou Národního památkového ústavu. „O velikonočních svátcích v dubnu a o státních svátcích v květnu jsme očekávali poměrně velký příliv turistů, takže pandemie se na návštěvnosti určitě podepsala. Poslední dva měsíce ale lidé chodí, jsme za to moc rádi. Teď o prázdninách přišlo dokonce více návštěvníků než v loňském roce,“ řekla zástupkyně kastelána Hana Rudová.

Zvýšený zájem je také o zámek Nebílovy na jižním Plzeňsku nebo o Zbiroh na Rokycansku, kde za červen a červenec hlásí až čtvrtinový meziroční nárůst turistů. „Lidé chodí. Návštěvnost máme za červen i červenec rozhodně vyšší,“ zhodnotila Hana Šišková, zástupkyně kastelána zámku Nebílovy. „Oproti loňsku máme za červen a červenec výrazný nárůst návštěvníků, zhruba o 25 procent,“ konstatoval vedoucí zbirožské expozice Martin Caletka.

Zámek Kozel přišel kvůli pandemii o pravidelné červnové zájezdy turistů. V červenci se jeho návštěvnost ale už pohybuje na stejných číslech jako v minulém roce. „Schází nám samozřejmě turisté za duben a květen. A vlastně i za červen, kdy je naše návštěvnost postavená na zájezdech, které se letos neuskutečnily. Teď v červenci jsme ale už meziročně na stejných číslech,“ vysvětlil kastelán zámku Jan Polívka.

Některé památky musely pro letošek odmítat výstavy, které si kvůli koronaviru netroufly uspořádat. „Nějaká ta obava u turistů stále panuje. Lidem je podle mého názoru pořád lépe v přírodě než na kdejakém hradě. Letos jsme si proto například vůbec nedovolili objednávat výstavu, která by nás vyšla na 250 tisíc korun, protože kvůli koronaviru nebylo vůbec jisté, kolik lidí by na ni dorazilo, a jestli vůbec někdo. Nicméně návštěvnost je dobrá, zájem je srovnatelný s loňským rokem,“ řekl kastelán hradu a zámku v Horšovském Týně Jan Rosendorfský. Standardní denní návštěvnost hlásí pro toto období také vodní hrad Švihov nebo hrad Kašperk. „Chodí 700 až 800 platících návštěvníků denně. Když k tomu připočteme návštěvu nádvoří, které není zpoplatněné, dostáváme se na podobné číslo jako loni,“ dodal kastelán hradu Kašperk Václav Kůs.